Sinop Ekin ve Turizm Derneği Başkanı Çobanoğlu’dan Turizm İçin Kamp ve Gidiş Yolu Önerisi

MUSTAFA YORDAMLI

Sinop Ekin ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, Sinop’ta dinlenme kampı ve reviş alanlarının geliştirilmesi gerektiğini belirterek, “Hem bahir tarafında hem de yağız tarafında, orman tarafında çokça iyicene akla yatkın alanlarımız var. Şu anda mevcut olan alelhusus kamuya ilişik bazen alanların ben kamp alanlarına dönüştürülebileceğine inanıyorum” dedi.

Sinop’ta sonbaharın gelmesiyle ağaçlar yeşil rengini zerrin tonlarına bıraktı. Kentin turizminin geliştirilmesi üzere önerilerde bulunan Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, şöyle konuştu:

“HENÜZ EKONOMİK YÖNTEMLERLE İNSANLAR TATİL YAPABİLİR”

“Sinop’un aceleten aceleci biçimde reviş yolları, huy yürüyüşleri ve dinlenme kampı alanlarının geliştirilmesi gerekiyor çünkü insanlar geldiği ahit kalabilecekleri yerlerde kalmayı tercih ediyorlar. Bu teferruatlı devamlı konaklamalarda olabiliyor. Güneyde bazı kamp alanları var ama Karadeniz’dahi yok. Amma bunun amacıyla bildirme akıllıca Sinop diye düşünüyorum. Çünkü hem bahir tarafında hem bile kara tarafında, orman tarafında çokça güzelce uygun alanlarımız var. Şu anda kâin olan alelhusus kamuya ilgilendiren bazı alanların ben kamp alanlarına dönüştürülebileceğine inanıyorum. Söz Gelişi Akgöl’bile sebep tıpkısı dinlenme kampı alanı olmasın zira orada üretim dahi var. Kezalik ihtimal Sarıkum civarında mümkün şayet sit ilanı sıklet yaratmıyorsa. Orada dahi zira kamu tesisi var. Bunların yapılması lazım.

Yürüyüş yolları için henüz evvel yapılan icraat olduğunu biliyorum. Bunların duyurulması gerekiyor ve o yürüyüş yollarının sürekliliğinin da sağlanması gerekiyor. Daim arama edilerek degaje tutulması gerekiyor ve bunların sair tanıtımlarımız ile gelişigüzel vakit kaybetmeden bahir tarih diyerek dahi değil bunların birlikte tanıtılması gerekiyor. Bu natür yürüyüşlerinin insanlar amacıyla çok dimdik olduğunun düşünüyorum. Çünkü stres altında cıvıl cıvıl hele akıbet dönemlerde tehlikeli stresten kurtulmanın makro yollarından biri. Birlikte de soylu erki yollarından biri. Hele dinlenme kampı alanları geliştirilirse işte pahalı denilen çeşitlik konaklama ve eşya, içecek hizmetleri adına daha soylu erki yöntemlerle insanlar dinlence yapabilir. Şu anda insanların bu arayış içerisinde olduğunu düşünüyorum. Bu yolu fayrap etmek, kamçılamak belki yatırımcılar amacıyla Sinop namına hızlıca buna yönlenirsek hem amme kendisine hem hür teşebbüs olarak bence çok koskocaman kısım payı kazanabiliriz diyerek düşünüyorum.”

Fon dökümü:

*Ahmet Çobanoğlu

*Drone ile orman görüntüleri

Share: