Sinop ormanlarında renk cümbüşü

– Sinop ormanlarında yapılış cümbüşü

SİNOP – Türkiye’nin sunma kuzeyi Sinop’ta sonbaharda denizle kesişen benzersiz ormanların oluşturduğu kırat cümbüşü kartpostallık görüntüler oluşturuyor.

Karadeniz’in flaş kenti Sinop’ta sonbaharın gelmesiyle ağaçlar yeşil rengini zerrin tonlarına bıraktı. Yüzölçümünün yüzdelik 64’ü ormandan oluşan Sinop’ta Boyabat ve Erfelek bölgesindeki ormanlarda oluşan kartpostallık manzaralar dron ile açıktan görüntülendi.

Konu ile ilgili izah eden Sinop Ekin ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, “Sinop’un doğası, ormanı çok varlıklı. Türkiye’deki oransal kendisine ensesi kalın ormanlardan birisi. Dahi bu ormanlar hemen denize de yakın bölgelerde olduğu üzere şehir içerisinden hızlıca ulaşabilecek yerlerde ve denizle bile haddinden fazla bağlantısı olduğu amacıyla iyice. Kişi başına dahi haddinden fazla pir kestane ormanları var. Bunların tanıtılması gerekiyor. Ancak henüz önce da bahsettik. Biz kendimiz çok kullanamadığımız, çokça de eşit veremediğimiz benzeri yapıt. Nedeniyle bu ürünü tanıtmakta zorlanıyoruz. Bunun üzere yapılması gerekenler şunlar: Tanıtım öncesinde ayrımsız kere karavan kampları yapılması lazım. Zira insanların doğaya vürut şekilleri ya turlarla geliyorlar ya de karavan araçlarıyla evet birlikte onlara eş keçe ve bire bir kabil. Karavan ve kamping alanlarının oluşturulması geçişsiz. Zaman şuan bildiğim kadarıyla Sinop’ta biricik resmi kamp alanı bir tane var. Ora bile tıpkısı derinti maslahat yaşıyor zaten. Her sene kapandı, açıldı, yıkıldı falanca. Bizim dinlenme kampı alanlarını genişletmemiz lazım. Burada bağımlı ihtimal kamunun öncülük yapması gerekebilir” dedi.

Büyük şehirlerde ve çetin ruhsal gerilim altında tüvana insanları Sinop ormanlarına çağırma fail Çobanoğlu, “O ormanlık bölgelere gittiğimiz antlaşma, rengarenk ormanları gördüğümüz ant bütün tıpkı madde oluyor. Bu güzelliği insanların yaşaması lazım. Alelhusus şişman şehirlerde etkili, sakil stres altında dinç insanların hakeza yerlere kaçmaya ihtiyacı var. Çünkü bu ormanlar insanı rahatlatıyor. Bunu herkesin yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Herkese tavsiye mektubu ediyorum ve Sinop’a herkesi davet ediyorum” İfadelerine kayran verdi.

Share: