Sinop’ta temmuz ayında dış satım yüzde 31 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) illerin ithalat ve ihracat istatistiklerini açıkladı. Verilere bakarak 2022 yılı Temmuz ayında Sinop’tan yapılan ihracat güzeşte yılın bir ayına göre yüzdelik 31 arttı. En haddinden fazla ihraç edilen tekrar bahir ürünleri oldu.

TÜİK eliyle açıklayan aut ticaret istatistiklerine göre 2022 yılı Orak Ayı ayında Sinop’ta dış alım ve ihracat verileri toplanarak hesaplanan dış tecim hacmi 3 milyon 583 bin dolar oldu. Sinop’un 2022 yılı Orak Ayı ayında yapılan dış satım 2 milyon 930 bin dolar namına açıklanarak sabık yılın benzeri ayına göre yüzdelik 31,1 arttığı görüldü. Sinop’tan yapılan ithalat ise 653 bin dolar ile geçen yılın ayrımsız ayına göre yüzdelik 23,7 oranında azaldı.

Yeryüzü çok ihracat bahir ürünleri

Temmuz ayında Sinop’tan 38 değişik yapıt grubundan ihracat gerçekleşirken yapılan ihracatın ISIC Rev4 ürün sınıflamasına göre dağılımında evvel sırayı mahiye hep ihracatın yüzde 47,3’üne denk gelen 1 milyon 386 bin dolar ile “balık, kabuklu bahir hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması” aldı. Listeyi sırasıyla 613 bin dolar ile “çatal-bıçak takımı, umum aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı” ve 193 bin dolar ile “ağaç dışı orman ürünlerinin toplanması” kitap grubu takip etti.

Sinop’tan 37 farklı yapıt grubu ithal edilirken en çokça 294 bin dolar ile “esrar işleme makineleri ve takım tezgahları İmalatı” oldu. Devamında 91 bin dolar ile “motor ve türbin İmalatı” ve 90 bin dolar ile “asli formda plastik ve bireşimli lastik ağacı İmalatı” eser grubu kayran aldı.

İhracatta Japonya, ithalatta Çin

TÜİK verilerine bakarak Orak Ayı ayında Sinop’tan 62 farklı ülkeye dış satım yapıldığı kaydedilerek sunu haddinden fazla 726 bin dolar ile Japonya düz aldı. Arz aşkın ihracatın gerçekleştiği ikinci mutluluk 660 bin dolar ile Güney Kore olurken üçüncü sırada 220 bin dolar ile Romanya oldu.

Temmuz ayında Sinop’a 24 farklı ülkeden dış alım gerçekleştiği kaydedilirken önceki tam 426 bin dolar ile Çin, 125 bin odlar ile Almanya ve 80 bin dolar ile Cenup Kore takip etti. – SİNOP

Share: