Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde aşırı gelenek! Düşünce kullanır kabilinden takılarını zarfa koyup, sandığa attılar

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde Şerefan Aşireti’ne mensup güveyi İsmail Olaş, kaymakamlık merkezindeki Mürtefi Çavuş Mahallesi’nde 2 dönem 2 akşam süren düğünle Gösteri Ölmez’le acun evine girdi.

TAKIM DESTEĞİNDE MEVCUT OLMAK İSTEYENLERE TÜRLÜ VE ZARF VERİLDİ

Yıllardır devam fail bire bir geleneğin yaşatıldığı düğünde, bastırık savmak isteyenler amacıyla seçimlerde makbul sandıklarından bire bir tanesi alınıp düğün ortasına getirildi. Düğün sahipleri, mevrut misafirler içerisinde etki desteğinde mevcut olmak isteyenlere tip ve zarf verip atmalarını istedi.

SANDIKTAN 320 BİN LİRA ÇIKTI

İlginç gelenekte, düğün bitene büyüklüğünde eloğlu ve sağdıç kasa başından ayrılmıyor. Davetliler, sırayla damada aldatıcı olsun dileğinde bulunup paralarını rey kullanır kabil sandığa atıyor. Dönem boyu süren ağırlık töreni bittikten bilahare kasa açılıp rey sayar gibi para sayılıyor. Toplanan mal ve takılar damadın babasına tasdik ediliyor. Olaş ailesinin düğününde ise sandıktan sâdır mal miktarı 320 bin Türk lirası oldu.

“KİMSE RENCİDE OLMASIN DİYE YAPIYORUZ”

Davetlilerden Rahmi Ardıç Rakısı, bir vakitler da böyle adetlerin olduğunu anımsattı. Şimdi reaktif usulü atıldığını anlatım fail Ardıç Rakısı, “Dernek bittikten bilahare paralar sayılır damada verilir. İsim ve gerçeklik esame zarflara yazılıyor. Aile kim geldi, ki gelmedi öğrensin diyerek böyle bir geleneği yaşatıyoruz. Kimse rencide olmasın diye niteleyerek hakeza yapıyoruz. Düğünlerde sayı farkı takılan güçlük 200 ile 500 bin lira arasında değişiyor” dedi.Share: