Şırnak’ta okul bahçesinde yetiştirilen sebzeler gerekseme sahiplerine dağıtılıyor

Şırnak’ın Silopi ilçesinde okulun bahçesinde üretilen sebzeler ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

İlçedeki Çukurca İlk ve Ortaokulu’nda ölçülü “GAP Yeşil İnovasyon” projesi kapsamında, meslek bahçesinde metruk yaklaşık 600 metrekarelik kayran sebze bahçesine dönüştürüldü.

İlkbaharda fideleri toprakla buluşturan öğretmen ve öğrenciler, yetişen domates, görgüsüz, biber, soğan ve fasulye kabil ürünleri toplayarak, meslek çevresinde belirleme edilen ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Okulun müdürü Sekvan Gaz, ekincilik alanı ihdas etmek üzere bahçede aylak durumdaki alana toprak ilavesi yaptıklarını ve köyden getirdikleri ağababa tohumlarını ektiklerini söyledi.

Öğrencilerle sebze bahçesi yaptıklarını anlatan Yel, “Bahçemizde göveri çeşitlerimiz var. Hafta sonu kurslarına mevrut öğrencilerimiz öncelikle yetişen ürünlerin hasadını yapıyor. Henüz sonraları bu ürünleri poşetleyerek ihtiyaç sahiplerinin evlerine ulaştırıyor. Bu şekilde öğrencilerimiz toprakla buluşuyor.” diye konuştu.

Öğrencilerden Elif Benek bile arka bahçede yetiştirdikleri sebzeleri gerekseme sahiplerine dağıttıklarını, hakeza aynı çalışmanın içerisinde vadi aldığı için bahtiyar olduğunu dile getirdi.???????

Berivan Atilla ise okulda abes vakitlerinde toprakla buluştuklarını aktardı.

Share: