Sonuç an haberleri | Mahkemeden eşini baltayla öldüren sanığın eylemi amacıyla ‘acımasız’ ve ‘zalim’ değerlendirmesi

İZMİR’in Buca ilçesinde, eşi Tabiiyet Polat’ı (48), bilettiği baltayla öldüren Yakup Çelik (54) için sunulan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararının gerekçesi açıklandı. Kararda, sanığın eyleminin ‘acımasız’, ‘kötü’ ve ‘zalim’ ayrımsız şekilde gerçekleştiğinin aşikar olduğu belirtilirken, baltayı biletmesini gerektirecek bire bir durumun bulunmadığı ve olaydan evvel biletmesinin eşini öldürmeyi önceleri tasarladığını ortaya koyduğu vurgulandı.

Buca ilçesinde 1’i engelli 4 yavru babası Yakup Polat ile eşi Sevgi Polat, 26 Kasım 2019’üstelik Yeşilbağlar Mahallesi 637/58 Sokak’ta mevcut apartmanın 3’üncü katındaki evlerinde tartıştı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üstüne Yakup Polat, eşine baltayla vurdu. Bağlılık Çelik yaşamını yitirdi, polisi arayan Yakup Çelik ise eşini öldürdüğünü söyledi. Eve gelen ekipler eliyle gözaltına alınan Yakup Çelik tutuklandı. Hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet kodes istemiyle sevgili açılan Çelik, İzmir 12’nci Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesi’ndeki yargılamanın arkası sıra tenzilatsız yerine ‘tasarlayarak canavarcasına hisle ve eziyet çektirerek öldürme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet delik cezasına çarptırıldı.

‘YARALARIN DEĞME BİRİ ÖLÜM MEYDANA GETİRİR NİTELİKTE’Sanık Çelik’ı ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezasına çarptıran astronomi, gerekçeli kararını açıkladı. Kararda İzmir Adli Tıp Kadro Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi’nin raporu meydan buldu. Raporda, Bağlılık Çelik’ın kolunda ve burnunda kırık olduğu belirtilirken, yüzünde dahi çok sayıda aklık stoper alet yarası olduğunun şeş çizildi. Ölü taharri tutanağında ise sırtta, boyunda, sol üst kolda kesici alet yarasının olduğu, vücudunda tespit edilen 3 stoper, ağır cihaz yarasının gelişigüzel birinin bir tane başına ölüm meydana getirir nitelikte olduğu saha aldı.Sanığın olaydan 10 ahit önceki bilettiği baltayı görüngü haset çıkardığı ve Tabiiyet Çelik’a saldırdığı, Polat’ın ağlamaya başlamasına karşın sanığın başlangıçta karar vererek tasarladığı kıya eyleminden vazgeçmediğine vurgu yapıldı. Sanığın, doğrudan bayıltan kesim olan mir kısmını gaye aldığı, Bağıntı Çelik’ın can havliyle bağırdığı ancak yekpare bunlara karşın sanığın eylemine bitmeme ettiği belirtildi. Cinayetin ardından maznun Çelik’ın, serinkanlı ayrımsız şekilde evi temizledikten sonraları kendisini polise ihbar ettiği, Görelik Çelik’a müdahale etmeleri için afiyet ekiplerine veri vermediği aktarıldı.’İFADELERİNE İTİBAR EDİLMEDİ’Gerekçeli kararda sanığın savunmalarının birbiriyle çeliştiğinin, sanığın tamlık 3 el bayıltan mıntıka olan kafa bölgesine 10 periyot ilk bilettiği baltayla vurduğunun, bu yaraların ölüm meydana getirir nitelikte olduğunun şeş çizildi. Bu hususlar değerlendirildiğinde sanığın, nahak tahrik altında bu suçu işlediğini, bellek sağlığının yerinde olmadığını söylese bile savunmalarının kendisini suç ve cezadan kurtarmaya evet de elan bir iki ceza almaya müteveccih olduğu gerekçesiyle savunmalara saygınlık edilmediği belirtildi.’ANNE BAKIMINA EKSIKLI ENGELLİ KIZI İÇİN BİLE PİŞMANLIK DUYMADI’

Evinin bahçesi olmayan, müstakil benzeri bahçesi veya tarlası bulunmayan ve evini katıksız gazla ısıtan sanığın, olaydan tahminî 10 gün ilk baltayı biletmesini gerektirecek ayrımsız husus bulunmadığından, sanığın baltayı olaydan geçmiş biletmesinin eşini öldürmeyi önceden tasarladığını ortaya koyduğu üstelik kararda düz aldı. Gerekçeli kararda sanığın eyleminin ‘acımasız’, ‘kötü’ ve ‘zalim’ benzeri şekilde gerçekleştiğinin aşikar olduğu belirtildi. Sanığın, bakıma muhtaç özürlü kızlarının anneye ihtiyacı olduğunu bilmesine karşın eyleminden pişmanlık duyup vazgeçmediğinin şeş çizildi. Alınan beyanlar ve toplanan deliller ışığında astronomi, sanık Yakup Çelik’ın ‘eşe cebin canavarca hisle kasten isteyerek öldürme’ suçunu işlediğinin sabit olduğu ve ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezasına çarptırıldığı rapor edildi.

Share: