Sonuç an haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 can, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 trafik kazasında 289 kişi hayatını kaybederken, 29 bin 840 yaşama de yaralandı. Yılın geçmiş 8 ayında ise trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Inanma Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarına ilişkin verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i kişi, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı kalkışmak için toplam 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 emanet yaralandı, 289 hayat üstelik görüngü yerinde hayatını kaybetti. Yılın evvel 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a çıktı. Ağustos ayında yeryüzü çokça ilçe trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da sima, yaralanmalı ve maddi hasarlı bütün 5 bin 128 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 19 güç hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa strateji etti. Yer bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 sürücü alkollü adına vesile kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 çevirgeç ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da bir sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi birlikte kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında yer kalın tanıdık güdücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını el, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, munsap derbent ve kaplamanın mikro olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit strateji ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, bölüm kurallarına uymamak, kırmızı çerağ veya görevlinin dur işaretinde durmamak, pusat giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere temizlemek, yolcu ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı yontmak, alkollü yerine vasıta dercetmek, ötede kolaylıkla açacak yok etmek, geçme yasağı olan yerlerden salmak ve falsolu şekilde yahut haram olan yerlere otopark almak?Share: