Su altı teknolojileri öğrencileri mezun olduğunda etkisiz kalmıyor

Akarsu şeş teknolojileri öğrencileri mezun olduğunda tembel kalmıyor

SİNOP – Sinop Üniversitesi Çığır Yüksekokulu Sualtı Teknolojileri Programı öğrencileri, aldıkları kaliteli dalgıçlık, akarsu altı kaynakçılığı ve tazyik odası operatörlüğü eğitimleriyle bölümden mezun olduktan sonra haddinden fazla sayıda alanda iş olanağına cemaat olabiliyor.

Karadeniz’in gözde kenti Sinop’un kıyıları, plonjon zenginliği açısından yüce caka üstleniyor. Kentte balıkçılığın ve uğraşı amaçlı dalıcıların yanı sıra su şeş meslekleri alanında bile öğrenciler eğitiliyor. Sinop Üniversitesi Iz Yüksekokulu bünyesindeki Su Şeş Teknolojileri Bölümü öğrencileri, kaliteli dalgıçlık, akarsu şeş konvansiyon ve kaynaklığı ve tazyik odası operatörlüğü eğitimi alıyor. Sektörün ihtiyaçlarına müteveccih açılan bölümden çıkışlı olan öğrencilerin özel sektör ve şevket bünyesinde ise çok sayıda aksiyon olanağı bulunuyor.

MYO Sualtı Teknolojileri Programı plonjon eğitmeni Ömer Salih Aslan, iki almanak eğitimlerinde öğrencilere birinci sınıf dalgıç olmayı öğrettiklerini ve bunun yanı sıra akarsu altında kesim ve gerçeklik yapmayı, tazyik odası operatörü olma eğitimleri verdiklerini kaydetti.

Mezun olanların çok sayıda hisse senedi olanağı var

Arslan, bölümden mezun olanların farklı alanlarda çokça sayıda gelişim olanağı olduğunu belirterek, “Mezun olduktan sonra balık çiftlikleri, turizm, tazyik odası operatörlüğü yahut endüstriyel dalış ticari adına su altında akçakesme asıl montaj, helyum müvellidülhumuza dalışları kadar alanlarda öğrencileri bilgilendiriyoruz. Sporla çok ait olan öğrenciler da akarsu altı tecavüz (SAT), akarsu şeş defans veya devletteki özel birliklerde, yaka emniyeti, polislik kabil birliklerde dahi hisse senedi bulma imkanları oluyor. Bunlar onların zatî becerilerine da tutkun” şeklinde konuştu.

Aslan, “kaliteli balık adam olup işini ongun eden insanlar tek aç kalmazlar, sayı farkı bire bir mahiye beyan etmek gerekirse işten işe değişir. Balık çiftliklerinde 10-15 bin liraya çalışabilir, kendini geliştirmiş kaptanlık üzere belgeleri de varsa bu maaş daha da yükselebilir” diye konuştu.

Bölümün tazyik odası eksikliği olduğunu bile ekleyen Aslan, “Basınç odasındaki eksikliği birlikte tamamlarsak uluslararası standartlardaki eğitimimizi tamamlamış oluruz” dedi.

İkinci dershane öğrencisi Bağıntı Uztemur, denizi sevdiği için bu bölümü yeğleme ettiğini söyleyerek, “Bu bölümün çokça zorluğu var, kızlar çok tercih etmiyor. Bir Numara sınıflarda tek kız yok şu an. Zorlukları olduğu için sanırım tercih etmiyorlar amma ben aksiyon olanağı olduğu amacıyla yeğleme ettim. Hastanede tazyik odası operatörü adına çalışabilirim ya üstelik lep emniyetine girebilirim polislik adına. Çok düzlük var. Aynı eş kendisine Türkiye şartlarında yumruk az buçuk ama onun dışında erkeklerin kesinkes seçebileceği bire bir devir olmalı” diyerek konuştu.

Öğrenci Kenan Can Balal ise, “Bu fasıl benim küçüklüğümden beri hayalimdi. Tıpkısı periyot dalışa başladım ve bunu işe dökmek istiyorum. Sanayi dalgıçlığı beğenmek istiyordum, tanıdıklarım da vardı doğrusu bunu işleyen. Bu devir üzere ise genişlik gür çağ Sinop Üniversitesi olduğu için bu bölümü seçtim” ifadelerini kullandı.

Share: