Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kederli Edirne’de açılışlar gerçekleştirdi

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Üzüntülü, “Türkiye Ev Bindi Programımız kapsamında 15 bilyon liralık bütçeyle 4 milyon hanemize ulaşmayı hedefliyoruz. Bu 4 milyon haneye 12 ay süresince hanelerin dirimlik durumuna bakarak aylık 450 liralık ila 600 lira arasında değişen miktarlarda bindi olacağız.” dedi.

Edirne Valiliğini ve DOĞRU Tümen İl Başkanlığını ülfet eden Vekil Kederli, Martir Mustafa Tezgider Sosyal Tesanüt Merkezine geldi.

Üzüntülü, yapımı tamamlanan Martir Mustafa Tezgider Sosyal Tesanüt Merkezinin (SODAM) açılışında yaptığı konuşmada, Bakanlık namına toplumsal refahın adaletli paylaşımı için çalıştıklarını söyledi.

Sosyal müzaheret anlayışını koca odaklı, doğruluk tamamen, toplumsal adalete ehemmiyet veren, bireyi, aileyi ve içtimai dayanışmayı güçlendiren tıpkısı bakışla oluşturduklarını belirten Kederli şöyle bitmeme etti:

“Hizmetlerimizi cemi topluluk kesimleri beyninde yiğitlik ve kontak yapı edecek şekilde oluşturmaya çalışıyoruz. Içtimai yardımları çabucak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızla sınırlamıyoruz. Bizim ana arzuladığımız tamlık vatandaşlarımızın en faziletli sahn standartları ile hayatlarını idame ettirmelerini sağlamak. Bu nedenle toplumun birlik kesimlerinin refahı paylaşarak birbirine yaklaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Transparan ve doğruluk sırf içtimai yardımlarımızla toplumsal adaletin, huzurun ve güvenliğin tesisi amacıyla çabalıyoruz. Bu tatlılıkla çalışmalarımızı özgün modellerle türe sahibi parçalanmamış vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde tümleşik ayla getirdik.”

Icra Vekili Yanık, 49 başlıktaki içtimai yardım programında vahit tutarlarını majör ölçüde artırdıklarını tabir etti.

YANLIŞSIZ Fırka’nin iktidara geldiği döneme kıyasla artışın yüzdelik 91 olduğunu dile getiren Nazır Üzüntülü, “Eskinin irade odaklı bakım anlayışını yeryüzü odaklı anlayışa çevirdik ve içtimai hizmet anlamında da esasta benzeri meslek açmış olduk. Arz odaklı içtimai bakım anlayışı nedir onu biraz beğenmek istiyorum. Çünkü burada SODAM açmamızın sebebi üstelik haddizatında temelde yer odaklı toplumsal hizmet anlayışına geçmemize dayanıyor.” diyerek konuştu.

Eskiden vatandaşların kapı kapı dolaşıp ihtiyacını çekmek üzere çalım ve kuruluşlardan talepte bulunduğunu anlatan Acılı toplumsal hizmet mantığının köklü değiştiğini dile getirdi.

Yanık, ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarının belirleme edilip ilişkin kurumlara yönlendirildiğini tabir ederek şunları kaydetti:

“Bundan Sonra desteğe ihtiyacı olan vatandaşımız, konu başlık dolaşıp derdine umar beklemek zorunda kalmıyor. Bizler sekmen kerte gezerek kimin hangi derdi varsa, kimin hangi ihtiyacı varsa bunu bulup tespit ediyoruz. Akıllıca hizmet modellerimizle birlikte o kişileri destekliyoruz. Hizmet götürdüğümüz hanelerde yalnız maddesel arkalama değil, psikososyal destekler, teşvikler, posta göstermeler, yetişek ve iyileştirme faaliyetleri sağlıyoruz. Çocuğunu askere gönderen ailelere dahi destek oluyoruz, evinde yaşlısı olanlara birlikte. Çocukların eğitimlerine bindi olmakla birlikte güvenli sağlık hizmeti almalarını da sağlıyoruz.”

Ulusal Kademe Ziyareti Programı

Arz odaklı içtimai müzaheret ve içtimai bakım anlayışıyla ait bilgiler veren Yanık konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Vekâlet kendisine başlattığımız Ulusal Ayak Ziyareti Programı ile uyumlu yahut kesiksiz yardım programlarından faydalanan vatandaşlarımızın hanelerine, 4 ay süresince eğlenceli ziyaretler gerçekleştireceğiz. İhtiyaçlarını yerinde belirleme edeceğiz ailelerimizin durumlarına makul modellerden faydalanmalarını sağlayacağız. Türkiye Eş Bindi Programı’mız kapsamında 15 milyar teklik bütçeyle 4 milyon hanemize ulaşmayı hedefliyoruz. Bu 4 milyon haneye 12 ay boyunca hanelerin sağlık durumuna bakarak aylık 450 lira ila 600 liralık ortada değişen miktarlarda bindi olacağız. Gaz Istihlak Desteği programımızla tekrar 4 milyon hanemizi 3 bilyon teklik bütçe ile desteklemeyi hedefliyoruz. Mukavemetli güzeşte şita şartlarından vatandaşlarımızı bölgenin iklim şartlarına bakarak maksimal derecede korumayı hedefliyoruz.

Evlerin neşesi oldukça çocuklarımız üzere da terbiye desteklerinde bulunuyoruz. 500 milyon teklik bütçeyle anaokuluna evet dahi anne sınıfına gidecek 1 milyon çocuğumuza destek olacağız. Içtimai yardımlardan yararlanan ailelerimizin 3-5 yaş aralığındaki çocuklarını anaokuluna yahut esas sınıfına kaydettirmeleri halinde, velilerimizin namına giderleri Milli Terbiye Bakanlığına aracısız biz ödüyoruz.”

Derya Üzüntülü, sağlanan hizmetlerin ve desteklerin bütün dünyadan hazzetme gördüğünü ve alçalma edildiğini, gittiği arsıulusal toplantılarda gani aplikasyon örneklerini paylaştıklarını belirtti.

Vekil Üzüntülü, zaman açılışını yapılan Sosyal Dayanışma Merkezinin hususi tıpkı önemi olduğunu, “Tahkiye Vatandaşlara Müteveccih Takip Belgesi” kapsamında hayata geçirilen bu merkezlerde Anlatı vatandaşlar üzere hususi programlar hazırlandığını ve uygulandığını anlatım etti.

“Tahkiye vatandaşlarımızın kişisel ve mesleksel gelişimlerine ulama sağlamayı amaçlıyoruz” diyen Kederli şu ifadeleri kullandı:

“Bu merkezlerimizde Hikâyeleme dostlarımız üzere psikososyal ve sosyokültürel desteklerde bulunuyoruz. Mesleksel ve zatî aksiyon konularında ağırşak ve eğitimler düzenliyoruz. Meslek Edindirme Kursları ve Sertifikalı Terbiye Programları ile tam vatandaşlarımızın olduğu kabilinden Roman vatandaşlarımızın da sosyoekonomik yerine güçlenmelerini destekliyoruz. Eğitimlerimizi meslek edinmeye müteveccih ve istihdama katılmayı kolaylaştırıcı ayrımsız bakışla uyguluyoruz. Kuaförlük, dikiş, aşçılık, okuma-barı, halı dokumacılığı üzere kurslarımız bunlardan bazıları. Kursların bitiminde katılımcılara Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı onaylı sertifikalar veriyoruz. Bu projelere bugüne kadar devlet genelinde toplam 69 milyon lira üs tahsis ettik. Harcanan değme kuruşla Anlatı vatandaşlarımızın hareketli erat haline geldiklerine tanık olduk.”

Üzüntülü, SODAM projelerinin 2014 yılında beri yürütüldüğünü 2022 bakımından 18 ülke ve 16 ilçede hep 42 SODAM projesinin devam ettiğini aktararak “SODAM projeleri ile bugüne büyüklüğünde toplam 330 bin Roman vatandaşımıza ulaştık.” dedi.

Edirne’de 5 SODAM projesinin devam ettiğini rapor fail Bakan Acılı konuşmasını şöyle tamamladı:

“Burada size yeni tıpkı muştu henüz duyuracağım. Şehidimiz Mustafa Tezgider kardeşimizin adını bu Toplumsal El Birliği Merkezimizde yaşatacağız. Bu merkezden destek düz çocuklarımız, ismi iptila ettiklerinde karşılarında vatanı amacıyla canını feda etmiş bir kahramanın portresi çıkma. İnşallah bakir açacağımız, burada sizinle müjdesini tutmak istediğim 1996 yılında şehit verdiğimiz Özer Camevi yerine yıpranmamış bire bir SODAM daha açacağız. Buralardan hizmet düz çocuklarımız şehitlerimizin manevi hatırası içerisinde gelecekte vatanına milletine yarayışlı erler kendisine yetişecekler. Özer Camevi SODAM’ımızın şimdiden Edirne’mize iyi olmasını diliyorum. bundan sonra bile ihtiyaçlar doğrultusunda Anlatı vatandaşlarımızın yoğunlukla yaşadıkları yerlerde SODAM’ların yaygınlaştırılmasına devam edeceğiz. 2023 yılında ülkemizde SODAM sayısını 55’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu merkezlerle artık Anlatı vatandaşımıza istedikleri hizmetleri istedikleri şekliyle vermeyi amaçlıyoruz.”

“Kadınlar kooperatifler sayesinde öz hisse senedi fırsatlarını yaratabiliyor”

Vekil Acılı, henüz bilahare Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezinin açım programına katıldı.

Yanık, burada yaptığı konuşmada, karı istihdamı ve girişimciliğini daha artağan ayla ilam etmek üzere yapılan terbiye programlarının nazik rabıta gördüğünü ifade etti.

Kadınların iktisadi hayata katılımlarını destekleyen mekanizmalar için farkındalığın arttırılması amacıyla mali okuryazarlık ve kadınların ekonomik güçlenmesi seminerlerinin bitmeme ettiğini tamlayan Acılı, “Oldukça sunturlu sonuçlar aldığımızı sizinle benimsemek istiyorum. Bu kapsamda 81 ilde balaban etkinliklere imza attık. 215 etkinlikle yaklaşık 743 bin kişiye ulaştık. Seminerlerimizle onlara yardım sağlamaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi ve Geleceğini Kuran Gailesiz Kadınlar Projesi ile yıpranmamış benzeri kulvar açtıklarını anlatan Acılı şöyle devam etti:

“Bu iki projemizle hele genç kadınlara koskocaman imkanlar sunuyoruz. Bunun yanında kadının güçlenmesi çalışmalarımız kapsamında Anadolu’de Ahilik kültürünün ve Baciyan-i Rum’un günümüze uyarlanmış bilgisiz olan kooperatiflerle ilişik çalışmalarımıza ayrı tıpkısı ehemmiyet, ayrı tıpkı değer atfediyor. Kooperatifler halkımızın imece usulü diyerek ifade ettiği uygulamanın gerçekte daha kaideli ve tüzel benzeri kişiliğe kavuşmuş. Kooperatifler, yoksullukla savaşım, sürdürülebilir, içtimai ve kazançlı kalkınmayla istihdam politikalarında üstelik cesim tıpkı dil olarak değerlendirilmekte ve bakir ayrımsız nitelik kazanmaktadır. Kadınlar kooperatifler sebebiyle özlük hareket fırsatlarını yaratabiliyor. Mukataa gücü avantajlarını kullanarak bireysel olarak zorluklarla rahatlıkla mebde edebiliyorlar. Sülale içi istihdama katkı sağlıyor.”

Üzüntülü, kooperatiflerin kurulmasına katkı sunmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Kadınların eğitimden sağlığa, girişimcilikten istihdama kadar birçok konuda bilgilenmesi, türlü imkanlardan yararlanmalarını sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Izdıraplı, “Nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımız ekonomik hayatta kalkınma amacıyla daha fazla düzlük almalıdır. Sülale ve içtimai yapımızda kadınlarımıza verdiğimiz temas bindi bizleri haddinden fazla elan hayatiyetli kılıyor. Planladığımız mecmu çalışmaları başarıyla tekmillemek ve kadınların ekonomik yaşamda henüz çok cila almasını nail olmak bunun için kamu, hür teşebbüs, sivil topluluk kuruluşları ve ilgili yekpare taraflarla koordinasyon içerisinde harıldamak bizim üzere yetişkin. Bunu adi önemsiyoruz.” ifadeni kullandı.

Konuşmaların arkası sıra Bakan Acılı, Valisi H. Kürşat Kırbıyık, TBMM Kadın Ayvaz Okazyon Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve SELIM Parti Edirne Saylav Fatma Aksal, DOĞRU Tümen İl Başkanı Sarih İba, Familya ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Bilimci Özbaş, İl Umumi Meclisi Başkanı Mehmet Önceki, Edirne Şehir Gönüllüleri Vakfı Başkanı Ihtilaf Bali, Ilbay Kırbıyık’ın eşi Heves Kırbıyık ve kadınların katılımıyla merkezin açılışı gerçekleştirildi.

Share: