Süphan Dağı’nın 2 bin 300 rakımında bal üretimi

BİTLİS’in Adilcevaz ilçesinde  florası varlıklı Türkiye’nin üçüncü iri efdal dağı olan 4 bin 58 rakımlı Süphan Dağı’nın 2 bin 300 rakımlı eteklerinde bal üretimi eden arıcılar, bu yıl gür aynı rekolte bekliyor. Batman’dan mevrut 30 yıllık arıcı İzzettin Gökmen, geven ve kekik ilkin almak amacıyla varlıklı nebat florasına ehil olan alanlarda bal üretimine başladıklarını, 380 saf kovanından bu sene 2 ton ürün beklediklerini söyledi.

Bitlis ve çevre illerde bal üretimi yaparak geçimini sağlayan arıcılar, bahar ayları ile gelişigüzel kovanlarını, yüksek rakımlı ve ensesi kalın bitki örtüsüne cemaat yaylara yerleştiriyor. Çetin benzeri say yapan arıcılar, faziletli rakımlı yaylalarda bu yıl daha ensesi kalın bitki örtüsü bulunduğunu, bunu dahi eli nimetli yağışlı şita ayları ve havaların geç ısınmasından kaynaklandığını söyledi. Adilcevaz sınırları içerisinde mevcut Türkiye’nin bildirme erdemli rakımlı 3’üncü dağı olan 4 bin 58 rakımlı Süphan Dağı’nın 2 bin 300 rakımlı eteklerine nazil arıcılar, bol yağışlı kış ayları ve havaların geç ısınmasından etraf bal üretimde bu yıl bereketli bire bir rekolte beklediklerini tabir etti.

‘GEZİCİ ARICILARIZ’

Batman’dan mevrut arıcı İzzettin Gökmen, keven ve kekik ilkin girmek üzere, zengin bitki florasına erbap olan alanlarda bal üretimine başladıklarını rapor etti. Gökmen, “Güneydoğu Küçük Asya bölgesinde arıcılık sezonunun bitmesiyle gelişigüzel Batman’dan Süphan Dağı’nın eteklerine geldik. Biz gezmen arıcılarız. Nerede efdal saha, birinci sınıf bal, çiçek tozu, nebat ve çiçek varsa oralara arılarımızı yerleştiriyoruz. Şu anda Süphan Dağı’nın 2 bin 300 rakımında mevcut alanlara kovanlarımızı getirdik. İlkbahar ayında Batman, Sason ve Kozluk’ta bal üretimi yaptık. Oralarda sezonun bitmesiyle buranın bitki örtüsü ve balı kaliteli olduğu üzere kovanlarımızı buraya getirdik. Kestirmece iki ay burada kalacağız. Buralarda bu sezonun mahsulünü aldıktan sonraları yine Batman’a gideceğiz. İnşallah buradan gani aynı ürün bekliyoruz. Şu anda burada kısaca 380 civarında sili kovanım var. Buradaki üretimimizden 2 titrem civarında mahsul bekliyoruz.” dedi.Share: