Tacettin Bayır’dan İzmir’in Unesco Dünya Mirası 2022 Adaylığından Elenmesine Tepki: “Ne Ölçütler ve Kıstaslar Alındı?

CHP İzmir Saylav Tacettin Bayır, UNESCO Acun Mirası 2022 daimi adaylığı için İzmir’in simgelerinden Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin elenmesine tepki gösterdi. Kıran, “Hars ve Turizm Bakanlığı, UNESCO adaylığı üzere AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı İznik dosyasını ekleyerek üstünlük kullanmış. Eğer siyasi bir davranıştan kaynaklı olmadıysa; ne statüde yapıldı, hangi niteliklerle, değerlerle teraziye konuldu ve ölçüldü? Hangi ölçütler ve kıstaslar alındı? Bakanlıktan aynı izah bekliyoruz” dedi.

CHP İzmir Saylav Tacettin Şev, İzmir’in UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığından elenmesi ile ilişik CHP İzmir milletvekilleri adına TBMM’ye istifham önergesi verip matbuat açıklaması yapmayı düşündüklerini açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na karar ahiz ölçütleri ile ilgilendiren açıklama ika çağrısında bulunan Belen, şöyle konuştu:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Acun Mirası 2022 daimi adaylığı için İzmir’in simgelerinden Kemeraltı ve çevresini havi İzmir Tarihi Kent Merkezi’ni eleyerek AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı İznik dosyasını ekledi. İzmir’i eledi, İznik’e verdi. İznik birlikte Eğlek de ülkemiz için koca yerleşimler. Orası dahi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde. Geçmişten günümüze ehemmiyet taşıyan yerler. Ama Kemeraltı kadim aynı kampüs. Ticaretin hala gözde bire bir merkezi. Turistlerin mihrak noktası. Seçkin iki kavuşum tabii birbirinden ayrımlı özellikleri var. Firez ve Turizm Bakanlığı UNESCO Acun Mirası 2022 daimi adaylığı için AKP Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı İznik dosyasını ekleyerek bu yönde inisiyatif kullanmış. Burada eğer siyasal aynı davranıştan kaynaklı olmadıysa; ne statüde yapıldı, hangi niteliklerle, değerlerle teraziye konuldu ve ölçüldü? Ne ölçütler ve kıstaslar alındığına dair bakanlıktan ayrımsız izah bekliyoruz. Konu ile ilişik olarak Cumhuriyet Altını Umum Partisi İzmir milletvekilleri adına soru önergesi verip, basın açıklaması gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Umuyoruz ve diliyoruz kim bakanlıktan net ve gönül tokluğu edici bir yanıt alacağız.”Share: