Talasemi hastası 3 kardeş, kardeşlerinden alınan hakikat hücreyle sağlığına kavuştu

Malatya’da, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tababet Merkezi Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezi’nde tedavi gören talasemi heybetli hastası kardeşler Adlar, Muhammed ve Cuma, kardeşlerinden alınan köken hücreyle sağlığına kavuştu.

Malatya’da zinde talasemi hastası kardeşler 6 yaşındaki Esame, 12 yaşındaki Muhammed ve 13 yaşındaki Cuma Namazı Diyem, henüz geçmiş otama görmelerine rağmen iflah bulamadı. Suriyeli 3 cömert, öneri üstüne 2019’da Turgut Özal Tıp Merkezi Bala Mızrap İliği Nakli Merkezi’ne başvurdu.

Burada yapılan tarama ve tetkikler sonucunda çocukların ağabeyleri 11 yaşındaki Yusuf ve 18 yaşındaki Hüseyin’in hakikat hücresinin nakil için tınlamalı olduğu belirlendi. Esma, Muhammed ve Cuma’ya otama sürecinin ardından hamur hücre nakli yapılması kararlaştırıldı.

Muhammed ve Cuma 2019’da, Adlar ise bodur müddet evvel merkezde yapılan muvaffakiyetli asıl hücre nakliyle emanet tutundu.

Bala Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Gönül Akyay, AA muhabirine, 3 kardeşe eş ortamında bütün düzenli gerçeklik göze vericisi bulabilmenin nadir görülen benzeri kapsam olduğunu söyledi.

Akyay, talasemi majörün benzeri çağ hastalığı olduğunu anımsatarak şöyle konuştu:

“Bu çor çokça erken çocukluk döneminde teşhis alan ve kemik iliği nakli yapılmazsa hastanın hayatta kalabilmesi için variyet boyu çağ transfüzyonları alması gereken tıpkısı çor. 3 kardeşe aktarım yaptık. Kardeşleri 3 kardeşe verici oldu. Bu berenarı nadir tanıdık benzeri format. Normalde tıpkısı çocuğa dahi ev içinden donör bulmak zorken burada 3 kardeşe apansızın kardeşlerinden ayrı ayrı zamanlarda nakiller yaptık ve 3’ü da dosdoğru şekilde hayatlarına devam ediyor. Hastalıklarından değişmez namına kurtulmuş bulunuyorlar. “

2017’üstelik açılan merkezlerinin Şarki Küçük Asya ve Güneydoğu Rum’ya seslenme ettiğini anlatan Prof. Dr. Dilek Akyay, bugüne kadar 80 aktarım gerçekleştirdiklerini ve hastalara imge olmaya bitmeme ettiklerini anlattı.

Ailenin bahtlı olduğunu herhangi bir zaman böyle durumlarla karşılaşmadıklarını nâkil Akyay, “Donör hatırlamak haddinden fazla zor olabiliyor. Karı içinden donör bulamayan hastalara rüya oluşmak üzere fahri mahiyet göze vericisi olmak çok koca. Banko herkese Kızılay dem merkezine başvurarak esas hücre vericisi olmalarını tavsiye mektubu ediyoruz.” diye konuştu.

Anne Helam Diyem ise çocukları sağlığına kavuştuğu için çokça mutlu olduğunu belirterek, “Çocuklarımın hepsi çok şükür bahtiyar, herkesten Tanrı razı olsun.” dedi.

12 yaşındaki Muhammed ise yaşadığı incitici günlerin arkası sıra sağlığına kavuştuğu üzere çok bahtiyar olduğunu söyledi.

Share: