Tarhan: “Mezitli’nin yüzde 81’i depremzede vatandaşlar ve Suriyelilerden oluşuyor”

Mersin Ağacı’in minval kaza Mezitli Şehremini Neşet Tarhan, ilçenin 220 bin nüfusu olduğunu belirterek, “40 bini kayıtlı 80 bin Suriyeli bulunuyor. Hareket sonrası Mezitli’ye gelerek basamak bazında bize başvuran yurttaşlarımızın sayısı 19 bini aştı. Bunun kadar birlikte kayıtsızca kendisine gelip burada ailelerinin yanına sığınan ve belediyemize müzaheret talebinde bulunmayanları üstelik eklerseniz, ilçemizde en beş altı 150 bin depremzede bulunmaktadır” dedi.

Tarhan, katıldığı aynı monitör programında depremin oluşturduğu sorunları ve çözüm önerilerini sıraladı. 11 ili etkiyen ve 40 bini fazla vatandaşın hayatını kaybettiği zelzele sonrası, komşu iklim Mersin’e müteveccih tıpkı barhana akınının başladığının altını çizen Tarhan, “Depremden kötülük gören illerin sınırında mevcut devlet Sazak. Mersin Ağacı’in yapısının yarısını üstelik deprem illerinden gelen vatandaşlar çekiyor. Böyle benzeri genişlik oluşunca depremden andırmak için evvel akla gelen kent de Mersin oldu. Mersin ile ilişkin böyle ayrımsız ilişkinlik duygusu var” ifadelerini kullandı.

Mersin ve Mezitli özelinde bir göç akınının yaşandığına aksan işleyen Başbuğ Tarhan, “Mezitli’nin 220 bin nüfusu var. 40 bini kayıtlı 80 bin Suriyeli bulunuyor. Sarsıntı sonrası bölgeden Mezitli’ye gelerek evre bazında bize başvuran vatandaşlarımızın sayısı 19 bini aştı. Bunları aileleriyle alay malay hesaplarsanız 90 bine ulaşmıştır. Bunun büyüklüğünde bile kaygısız namına gelip burada ailelerinin yanına sığınan ve belediyemize müzaheret talebinde bulunmayan birlikte tıpkı o kadar var. Bu birlikte emreylemek oluyor kim takkadak Mezitli’üstelik sunu beş altı 150 bin depremzede bulunmaktadır” diye niteleyerek konuştu.

Mezitli Belediyesi adına kente sığınan değme vatandaşa bindi olmaya gayret gösterdiklerini belirten Tarhan, “Biz günaşırı müzaheret etmeye çalışıyoruz. İlk günkü arkalama talepleri ile bugünkü arkalama talepleri değişmeye başladı. Çul, barınma, eğitim gibi ihtiyaçlar var” şeklinde konuştu.

Yapılması gerekenlerle ilgilendiren önerilerini üstelik sıralayan Tarhan, Mezitli’nin nüfusunun yüzde 81’inden henüz fazla depremzede ve Suriyeliyi mihman ettiklerini belirttiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “İstihdam sorunu başladı. Yer temel bahis önümüzdeki süreçte bu insanların gelişim sahibi olması gerekiyor. Yaşanan bu iç göç karşısında hayat dolu yanlarımız var. İnsanlarımız hayırhah. Bunu umum Türkiye’de gördük. İnsanlarımızın esenlik duygusu çokça çok ve insanımız ferah tıpkısı imtihan verdi. İnsanlara kalacak düz kandırmak gerekiyor. İnsanların psikolojik desteğe ihtiyacı var. Vakit Kaybetmeden depremzede değil ona bakım fail personelimizin bile ruh bilimsel desteğe ihtiyaç duyarlı ayla geldi. Yardım ediyoruz ancak sürdürülebilir hal değil. Sürdürülebilir çözüm bu insanların temelli yerlere yerleştirilmesi olacak. Tığ ne kadar buna dayanabileceğiz. Bunun için bize bindi sağlaması ve bu yönde projeler üretilmesi gerekiyor. Temelli olabilmesi için somut analizör üretilmesi gerekiyor.” – MERSİN

Share: