Tarihin izlerini taşıyan Rüstem Ağır Camisi, döneminin mimari özelliklerini yansıtıyor

Tekirdağ’birlikte Osmanlı mimarisini yansıtan tarihi Rüstem Vakur Cami mimarlık motifleri ve süslemeleriyle tarihe çerağ tutuyor.

Kanuni Melik Süleyman’ın damadı Rüstem Vakur aracılığıyla 1547-1553 yıllarında Mimar Sinan’a yaptırılan, 6 kubbeli bedesteni, hamamı, tek şerefeli minaresi, 5 sütunlu şadırvanı, hendesi motiflerle bezenmiş başlık ve pencereleriyle, bayındırlık hizmetinin yaşayan örneği olma özelliği taşıyan Rüstem Vakarlı Külliyesi, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Rüstem Vakur Camisi bile özellikle mimarlık motifleri ve süslemeleriyle dönemin tarihini yansıtıyor.

Tekirdağ Firez ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine, Osmanlı döneminden kalma camilerinin süslemeleri ve yapılarıyla halen ayakta olduğunu ve dönemin tarihi izlerinin camilerde yaşatıldığını söyledi.

Hacıoğlu, Rüstem Ağırbaşlı Camisi’nin, Mimar Sinan’ın teknik eserleri arasında düzlük aldığını ifade ederek, “Rüstem Vakarlı Camisi’ni şehir içinden ve dışından bir nice mihman ülfet ediyor. Kâh firmalar üstelik kimi zaman camiler için volta düzenliyor. Camilerimiz Osmanlı’nın izlerini taşıması açısından yerli ve ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.” dedi.

Hacıoğlu, herkesin bu ustalık eseri camiyi gelip görmesi gerektiğini belirtti.

Caminin beğenilen mimarisi birlikte kapısının çokça rabıt çektiğine vurgu işleyen Hacıoğlu “Caminin hele ceviz ağacından fil alımlı kakmalı kapısı dikkati çekiyor. Abdülmecit eskiden yapılan mermer şadırvanda dönemin arz güzelce mimarlık özelliklerini yansıtıyor. Rüstem Ciddi Camisi’nde bariz sülüs tarzında yazılmış hüsnü hatlar saha almaktadır. Bu Rumeli’de ve Anadolu’daki sakat yapılarda var. Bunları yazan kişiler yazılarında yakarış etmiş, türkü yazmış, nasihatte bulunmuş, dini motifli ve dünyevi birlikte yazılar var. Bu yazılar o dönemi yansıtıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: