Tarımın başkenti Konya, demincek bile gastronominin başkenti olacak

Tarımın başkenti Konya, şimdi de gastronominin başkenti olacak

KONYA – Hazreti Mevlana’nın şehri ve tarımın başkenti Konya, deminden gastronominin başkenti gelmek için kolları sıvadı. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Tasavvur İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin almanak aşındırmak kültürünün tanıtımı amacıyla bu sene ikincisini gerçekleştirdikleri GastroFest’in pahal bent gördüğünü söyledi. Başkan Altay, “Konya, tarımın başkenti olduğu üzere artık inşallah gastronominin üstelik başkenti olacak. Tıpkı başşehir kent namına bu konuda üstümüze sakıt sorumluluğu genişlik dolgunca şekilde yazmak amacıyla ceht sarf ediyoruz. Herkesi GastroFest üzere Konya’ya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın yemek kültürünün tanıtımına yardım seçmek için bu sene ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Ecdat Bahçesi’nde temas çağ on binlerce haz tutkununu ağırlıyor. Büyükşehir Belediye Reisi Meram İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren çokça sayıda medeniyete ocak sahipliği yapan, üreten bire bir şehir olduğunu belirterek, bu yönünü gelen misafirlere aktarmak istediklerini tabir etti. Başbuğ Altay, “Hepinizin bildiği gibi aslında bir öz nerede üretiliyorsa orada yenir. Dolayısıyla Konya, bu ürettiklerini sunu pir şekilde sofraya sunmak üzere haddinden fazla çetin aynı hız gider etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu dakika itibariyle tığ dahi gastronomi festivaline mevrut ziyaretçilerimize sunmaya hız ediyoruz. Haddinden Fazla bunaltıcı aynı katılım var. Hele şehir dışından haddinden fazla tehlikeli tıpkı katılım var. Bu vesileyle hele nahiye coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi özellikle ifade etmek isterim” dedi.

“Bu festival Ateşbaz-ı Iye Hazretlerine ithafen düzenleniyor”

Düzenlenen festivalde anne temanın Ateşbaz-ı Ege Hazretleri olduğuna aksan fail Başkan Altay, “Konya denilince akla önce mevrut Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı bile Ateşbaz-ı Veli Hazretleri… Aslında gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Ege Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere temas antlaşma bu konuda destek olan Emine Erdoğan hanımefendinin ve Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın katılımıyla Ateşbaz-ı Veli Hazretleri Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Emine Erdoğan hanımefendiye ve bakanımıza katılımları amacıyla hemşehrilerim yerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Konya gastronomisi yemeden içmeden etliekmekle vabeste değil”

Konya’nın bayrı bire bir aşındırmak kültürüne cemaat olduğunu ancak artık etliekmekle tanındığını dile getiren Komutan Altay, “Konya denilince arz mehabetli yemek etliekmek. Hepimizin dahi en çok sevdiği Amma Konya’yı vakit kaybetmeden etliekmekle tespit etmek şişman aynı geçersizlik peki. Konya’nın coğrafi işaretli işaret müracaat sayısı 100. Şu esas kadar 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Zımnında gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; akarsu böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, müzelik peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz üzere sac arası başta görünmek üzere; höşmerim helvası kabilinden tatlılarımızı ve içeceklerimizi bile görebileceğiniz tıpkısı festival hazırladık” diye konuştu.

Gastrofest yalnız bedenleri değil gönülleri üstelik doyuracak

Bu sene ikincisi düzenlenen GastroFest’te yemek dışında değişik içtimai etkinliklerin da hazırlandığına meni fail Başbuğ Altay açıklamasında, “Takkadak bedenleri doyurmak yetmiyor. Bunun için biraz de gönülleri doyuracak işlemler üstelik yapıyoruz. Hele füru üzere muhteşem etkinlik alanları oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı düzenli tıpkı kesim bekliyor. Iş akşamına büyüklüğünde Konya’de gastronomi adına gelişigüzel şey var” ifadelerini kullandı.

“Konya 365 zaman müzakere edilebilecek ayrımsız site”

Başkan Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında cesim bire bir meydan edindiğine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Konya, tarımın başkenti olduğu üzere çıktı de inşallah gastronominin ayrımsız başkenti olacak. Bire Bir hükûmet merkezi kent olarak bu konuda de üstümüze sakıt sorumluluğu sunu dolgunca şekilde nakletmek için çabalama gider ediyoruz. Herkesi Konya’ya nida ediyorum. GastroFest’e gelemedik diyerek üzülmeyin. Konya 365 periyot müzakere edilebilecek ayrımsız şehir.”Share: