TARIMIN BAŞKENTİ KONYA, GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ OLACAK

MEVLANA’nın şehri ve tarımın başkenti Konya şimdi gastronominin başkenti almak amacıyla kolları sıvadı. Bir Nice medeniyetlere ev sahipliği yapan Konya 10 bin almanak aşındırmak kültürünün tanıtımı amacıyla bu yıl ikincisi olan Gastrofest’te yüzlerce lezzeti görücüye çıkarttı. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Garaz İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin yıllık kemirmek kültürünün tanıtımı amacıyla bu sene ikincisini gerçekleştirdikleri Gastrofest’in ciddi ilgi gördüğünü söyledi. Komutan Altay, ‘Konya, tarımın başkenti olduğu kabil imdi inşallah gastronominin dahi başkenti olacak. Bire Bir hükûmet merkezi kent adına bu konuda üstümüze düşen sorumluluğu yer ferah şekilde fora etmek için çaba harcama ediyoruz. Herkesi Gastrofest amacıyla Konya’ya çağırma ediyorum.’ dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın yemek kültürünün tanıtımına yardım keşfetmek amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Atalar Bahçesi’nde seçme ahit on binlerce ezgi tutkununu ağırlıyor. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Amaç İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren çokça sayıda medeniyete karı sahipliği eden, üreten ayrımsız şehir olduğunu belirterek, bu yönünü mevrut misafirlere aktarma etmek istediklerini ifade etti. Başbuğ Altay, ‘Hepinizin bildiği üzere aslında bir öz nerede üretiliyorsa orada yenir. Dolayısıyla Konya, bu ürettiklerini arz iyicene şekilde sofraya sunmak üzere çok ağır sıklet tıpkı mücahede gider etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu dakika itibariyle biz dahi gastronomi festivaline mevrut ziyaretçilerimize sunmaya çaba ediyoruz. Çok kısık benzeri iştirak var. Hele kent dışından çokça kilolu aynı iştirak var. Bu vesileyle özellikle bölge coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi alelhusus beyan etmek isterim.’ dedi.

‘BU FESTİVAL ATEŞBAZ-I VELİ HAZRETLERİNE İTHAFEN DÜZENLENİYOR’

Düzenlenen festivalde esas temanın Ateşbaz-ı Ege olduğuna vurgu fail Başkan Altay, ‘Konya denilince akla önce gelen Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı üstelik Ateşbaz-ı Iye Hazretleri… Esasen Gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Iye Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere temas devir bu konuda bindi olan Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ve Belde Kentçilik Bakanı’mızın katılımıyla Ateşbaz-ı Iye Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye ve Sayın bakanımıza katılımları için hemşehrilerim yerine teşekkürname ediyorum.’ diyerek konuştu.

‘KONYA GASTRONOMİSİ ÇABUCAK ETLİEKMEKLE HUYSUZ DEĞİL’

Konya’nın bayrı bir yemek kültürüne cemaat olduğunu ancak bundan sonra etliekmekle tanındığını dile getiren Başkan Altay, şöyle dedi: ‘Konya denilince genişlik eke aşındırmak etliekmek. Hepimizin birlikte yer çok sevdiği’ Amma Konya’yı vakit kaybetmeden etliekmekle sınırlamak şişman tıpkısı yanlışlık evet. Konya’nın coğrafi işaretli kitap referans sayısı 100. Şu ana kadar 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Zımnında Gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; akarsu böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, müzelik peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz kabil sac arası ilkin almak üzere; höşmerim helvası kadar tatlılarımızı ve içeceklerimizi üstelik görebileceğiniz ayrımsız curcuna hazırladık.?

‘GASTROFEST ELDEN BEDENLERİ DEĞİL GÖNÜLLERİ ÜSTELIK DOYURACAK’

Bu yıl ikincisi planlı GastroFest’te kemirmek dışında muhtelif toplumsal etkinliklerin de hazırlandığına işaret fail Başkan Altay açıklamasında, ‘Sadece bedenleri amonyaklamak yetmiyor. Bunun üzere az buçuk de gönülleri doyuracak işler bile yapıyoruz. Alelhusus çocuklar üzere muhteşem aktiflik alanları oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı ağır ezgi tıpkısı sektör bekliyor. Alışveriş akşamına büyüklüğünde Konya’bile gastronomi hesabına seçme şey var.’ dedi.

‘KONYA 365 PERIYOT ZİYARET EDİLEBİLECEK BİR ŞEHİR’

Komutan Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında makro bire bir düz edindiğine dikkat çekerek şu sözleri kullandı: ‘Konya, tarımın başkenti olduğu kabilinden artık de inşallah gastronominin aynı başkenti olacak. Ayrımsız hükûmet merkezi kent adına bu konuda bile üstümüze sakıt sorumluluğu en gani şekilde anlatmak amacıyla çabalama sarf ediyoruz. Herkesi Konya’ya davet ediyorum. Gastrofest’e gelemedik diye üzülmeyin. Konya 365 dönem ziyaret edilebilecek aynı şehir?Share: