Taşınan Yusufeli İlçesinde Kalan Çıkmaz Hayvanları Haris Kalma Tehlikesiyle Yüz Yüze

MURAT İSTANBULLU

Artvin’dahi baraj yapımı zımnında Yusufeli kaymakamlık merkezinin nakil işlemlerinde sona yaklaşıldı. Şehrin balaban bölümü taşınınca eski iskân durumunda kalan sokak hayvanları ise açgözlü kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İlçede 37 yıldır terzilik eden Kibar Boyacı, “Yeni yerleşim durumunda bana dükkan çıkmadığı amacıyla akşamları yeni iskân yerine çıkıyorum, sabahları ise aşağıya inip sokak hayvanların karnını doyurmak için aşağıya iniyorum. Onlar beni 500 metreden görünce yanıma geliyorlar” dedi.

Yusufeli ilçesi yıpranmamış yerleşme hesabına taşınması nedeniyle eski iskân yerindeki çıkmaz hayvanları dahi kaderlerine metrukiyet edilmiş durumda. Çarkıt iskân durumunda mütezayit son vatandaşlar ise sokak hayvanlarının durumuna ilgi çekti.

“500 METRE ALARGA GÖRÜP YANIMA GELİYORLAR”

Dikişçi Erkân Boyacı şunları söyledi:

“Yusufeli yıpranmamış iskân yerinde hareket yeri çıkmadığı üzere akşamları bakir yerleşme hesabına çıkıyorum, sabahlarda mevcut yerleşme yerime gelip kedileri doyuruyorum ve benzeri zamanda sokak hayvanlarından köpeklerinde karınlarını doyuruyorum. Onlara merbutiyet dilini kullanıyorum ve birbirimize bakarak anlaşılıyoruz. 500 metre alarga görüp yanıma geliyorlar ve ego bu hayvanlara bakmak mecburiyetindeyim ve kendimi mecburi hissediyorum. Şu anda kedilerime mama veriyorum ve sağlıklı olsunlar bunlarda bizi boydak bırakmıyor. Ego bile yıpranmamış yerleşme durumunda belediyenin yapacağı işyeri bitince kul kiralayarak taşınacağım.”

“YETKİLİLERDEN DUYARLILIK BEKLİYORUZ”

Çıkmaz hayvanları gönüllüsü bire bir yurttaş, “Demin yeni yerleşme yerine taşınılmasıyla alay malay filhakika önceden de var olan çıkmaz hayvanlarının demincek henüz birlikte nazik tıpkısı problemle alın karşıyalar. Maalesef yıpranmamış iskân yeri yukarıya taşındığı üzere burada kalan hayvanlarda bakıma muhtaçlar çoğu soğukta ve açlar. Biz elimizden geldiği büyüklüğünde savaşım ediyoruz amma bağımlı köpekler olsun kediler olsun gerçekten çokça mağdurlar ve Yusufeli’nin çıkışında tekrar ayrımsız şekilde bunlarla ilişkin yetkililerden, belediyeden evet birlikte kaymakamlıktan muktezi duyarlılığı bekliyoruz ve irade ediyoruz” dedi.

Share: