Tatvan sahilinde 50 bin metreküp dal çamuru temizlendi

Tatvan sahilinde 50 bin metreküp kayırıcı çamuru temizlendi

BİTLİS Bitlis’in Tatvan Şehremini Mehmet Emin Geylani, Van Gölü kayırıcı çamuru temizliğinin bitmeme ettiğini belirterek, “Tahminî 30 aksiyon makinemizle bitmeme fail çalışmalarımızda şimdiye büyüklüğünde 50 bin metreküpün üstünde aynı eğin temizliği gerçekleştirdik” dedi.

Van Gölü’nde yara semptom ve görüntüye sebep olan arka çamurunu tasfiye çalışmaları, Van Gölü Bölge Esirgeme Eylem Planı ve Aplikasyon Programı çerçevesinde bitmeme ediyor. Türkiye’nin arz balaban sodalı gölü olma özelliğine sahip Van Gölü’nün 7 kilometrelik Tatvan kaymakamlık yaka bandında 600 bin metreküp eğin çamurunun temizlenmesi hedeflenen projede, şu ana kadar 50 bin metreküp dip çamuru ve çökelge çıkarıldı. Gölde senelerce biriken balçık ve balçığın temizlenmesi için kolları sıvayan Tatvan Belediyesi, 30 iş makinesi ile ense balçık temizliğini canlı ayrımsız şekilde sürdürüyor.

Dip çamuru temizliği, gölün ekosistemine olumlu katkı sağlarken, kovanlık çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde haddinden fazla sayıda kuş türü dahi görülmeye başlandı.

Göl kıyısında ölçülü çalışmaları durumunda inceleyici Başkan Geylani, “Ağustos ayında başladığımız Van Gölü ağız temizliğine devam ediyoruz. Kestirmece 30 hisse senedi makinemizle devam fail çalışmalarımızda şimdiye büyüklüğünde 50 bin metreküpün üzerinde tıpkı peş temizliği gerçekleştirdik. Hedefimiz 2 sene içerisinde Van Gölü’nün Tatvan kıyısına ilgili olan 7 kilometrelik alanın tamamını çalmak. Güzeşte günlerde yaptığımız toplantıda ise fizibilite çalışmalarında Van Gölü’nün yaklaşık 600 bin metreküpe andıran benzeri peş çamuru temizliği yapılması tespiti yapıldı. Bununla ilgilendiren grup ve takım sayımızı arttırıyoruz. Yıpranmamış araba siparişlerimiz var. Mart ayında yeni teferruatlı bomlu ekskavatörler inşallah ekipmanlarımıza dahil olacak. hava durumu elverişli berenarı çalışmalarımız devam edecek. Şu dakika hava raporu çokça elverişli. Kıyıda bitmeme eden çalışmalar ile bu sene 2 iskele arasının tamamını temizlemeyi hedefliyoruz” dedi.

“2024’ün ortalarına büyüklüğünde hep kayırıcı çamuru temizliğini tamamlayacağız”

Van Gölü’nden çıkarılan çamurun laboratuvar testi sonucu ayrıştırılarak dolgu malzemesi namına kullanılacağını tamlayan Geylani, “Mart ayında henüz fazla grup ve ekipmanla 2023’ün sonları veya maksimal 2024’ün ortalarına kadar bütün art çamuru temizliğini tamamlayacağız. Çamurlar ile ilgilendiren raporlarımız var. Laboratuvar testleri yaptırılıyor. Laboratuvar testlerine göre bertaraflar yapılıyor. Tamamen akman olan mil dolgu malzemesi namına yersiz alanlarda kullanılabiliyor. Laboratuvar testlerine bakarak çamurlar ayrıştırılarak bertarafı gerçekleştirilmekte” diyerek konuştu.

Share: