Tatvan’da ‘Sağlık Sokağı’ ile vatandaşlar bilgilendiriliyor

Tatvan’da ‘Keyif Sokağı’ ile vatandaşlar bilgilendiriliyor

BİTLİS – Bitlis İl Esenlik Müdürlüğü tarafından El Sağlığı Haftası nedeniyle Tatvan kaymakamlık sahilinde ‘Afiyet Sokağı’ kurularak vatandaşlar bilgilendirildi.

Halk sağlığının ve havari esenlik hizmetlerinin önemini vurgulamak için seçkin yıl 3-9 Ilkgüz tarihleri ortada Afiyet Bakanlığı aracılığıyla gerçekleştirilen Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri ile vatandaşlar bilgilendiriliyor. Bitlis Esenlik Müdürlüğünce Tatvan sahilinde gerçekleştirilen ‘Esenlik Sokağı’ etkinliğiyle vatandaşlar açılan stantları gezerek voltaj, uzunluk ve kilogram ölçümü ile üst kitle analizi yaptırdı. Vatandaşlar, ücretsiz afiyet taraması yaparak uç ve diş sağlığı, koku şekeri, tevettür ölçümü, duman ürünlerinin zararları, mıhlı tagaddi önerileri, fizyoterapi sağlık hizmetleri, gezmen mamografi ara bulucu ile meme başı kanseri taraması ve süreğen emraz hakkında bilgilendirildi.

Stantları gezen çocuklara balon, vatandaşlara ise sağ esen ait broşürler dağıtıldı.

Konuyla ilişik açıklamalarda bulunan Bitlis Sağlık Müdürü Uzman Doktor Emine Kübra Mutekit Demiray, “3-9 Ilkgüz Halk Sağlığı Haftası cihetiyle bazı etkinlikler düzenledik. Bunların kâffesi halkımıza ücretsizdir. Özellikle gestalt, kilo, yağ ölçümü, çağ şekeri, gerilim, kalp krizi riski değerlendirilmesi, kanser tarama, karı planlaması, mehtaplı ve aşı brifing, can kuşu sağlığı ve hijyen danışmanlığı, aza bağışı kabil birçok anlamda tıpkısı mücahede planladık. İlk ilkin Tatvan Dirim Aksata Merkezinde bunu gerçekleştirdik. Bugün Tatvan sahilinde yapıyoruz. Ferda ise Bitlis merkezde yapacağız ve cemi halkımız davetlidir. Bu eşkal tarama programlarının olması sıradan çok şişman ayrımsız kader. Bundan muhit cümle Bitlislileri bu etkinliklere davet ediyorum” dedi.

Bitlis İl Sağlık Müdürlüğünün güzelce bir hizmeti gerçekleştirdiğini dile getiren Fazıl Açık Deniz adlı yurttaş ise “Bitlis Sağlık Müdürlüğünün hazırlamış olduğu bu hizmetten periferi kendilerine teşekkür ediyorum. Gerçekten haddinden fazla adamakıllı aynı hizmet ve burada vatandaşlarımız çabucak gelip keyif durumlarını öğrenebiliyorlar. Tansiyon ve şekerlerini ölçüp sonucu çabucak alabiliyorlar. Adamakıllı aynı bakım oldu. Çalışanlardan ve emeği sabık herkesten Allah razı olsun, herkese teşekkür ediyorum” diye niteleyerek konuştu.Share: