Tayvan’da Çin’e ilgilendiren uğraş uçakları ve gemiler görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin ordusuna ilgili gelgel ve bahir araçlarının elektronik izlem araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, yerel saatle 17.00 (Türkiye saati ile 10.00) bakımından 21 kavga uçağı ve 6 cenk gemisinin ada çevresinde görüldüğü, uçaklardan 11’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların bastırık alanlarını sınırladığı akseptans edilen gelgel ve bahir hattının doğusuna uçtuğu, 6 AKARSU-30, 4 J-11 ve 1 JH-7 uğraş uçağının boğazı ikiye ayıran fiktif ‘ölçülü çizgiyi’ geçtiği aktarıldı.

11 FÜZE TAYVAN ÇEVRESİNDEKİ SULARA DÜŞMÜŞTÜ

Vekillik, Pelosi’nin adayı görüşme ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin arkası sıra tatbikatların başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin kavga uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, bire bir periyot Çin asıl karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan çevresindeki sulara düştüğünü bildirmişti.

Antrparantez 5 Ağustos’ta 68 cidal uçağı ve 13 cidal gemisinin, 6 Ağustos’ta 20 tayyare ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta 66 tayyare ve 14 geminin, 8 Ağustos’ta 39 uçak ve 13 geminin, 9 Ağustos’ta ise 45 uçak ve 10 geminin, 10 Ağustos’ta ise 36 tayyare ve 10 geminin ada çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

Çin’mağara 4-7 Ağustos’ta düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, ferman ihtilafı zarfında olduğu adanın çevresinde fiili benzeri kuşatma oluşturmuştu. 6 bölgede ölçülü tatbikatlar dolayısıyla bazen alanlar, sefine ve tayyare trafiğine kapatılırken boğazda güvenlik endişesi zımnında seferlerin aksadığı bildirilmişti.

Tatbikatlarla ilişik yayımlanan çekicilik ve deniz güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi 7 Ağustos’u izleyen şeb saatlerinde dolmasına karşın, Çin ordusu tatbikatları 8 ve 9 Ağustos’ta dahi sürdürdüğünü açıklamıştı.

Çin Umum Kurtuluş Ordusu (PLA) Şarki Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, güzeşte yaptığı açıklamada, Tayvan çevresindeki sularda ve hava sahasında hesaplı tatbikatların sona erdiğini duyurmuştu. Sözcü Şi, Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti.

MEMLUK TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NIN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 yabanlık kurultay heyetinin güzeşte hafta yaptığı görüşme, adayı topraklarının parçası namına gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin, 2-3 Ağustos’taki ziyaretin peşi sıra cezire çevresindeki askeri tatbikatlara başlamıştı.

Pelosi, Çin ile ferman ihtilafı içindeki adayı 25 sene aradan sonraları ziyaret eden ilk ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önceki 1997’bile Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı konuşma etmişti.

TAYVAN, ÇİN’İN ÖNERİSİNİ REDDETTİ

Tayvan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Joanne Ou yaptığı açıklamada, tıpkısı yandan ada çevresinde askeri tatbikatlar yaparken barışsever muhassala mesajları vermenin doyurucu olmadığını vurguladı.

Pekin’in yayımladığı yöntem belgesinin, iki tarafın kocabaşı varlığını görmezden gelerek Tayvan’ı Çin’in parçası saymasını protesto ettiklerini belirten Sözcü Ou, “Esas karadaki komünistler tek zaman Tayvan’a hükmetmemişlerdir. Tayvan’ın egemenliği, 23,5 milyonluk Tayvan halkına aittir. Tayvan halkı Pekin’in bir tane mutluluk iki tümce önerisine dair birleşmeyi kabul etmeyecektir” yorumunda bulundu.

Ou, Pekin’mağara KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin adayı ziyaretini bahane ederek provokatif eylemlere giriştiğini, tatbikatlarla askeri dokunaklı gösterisi yaptığını, siber saldırılar ve dezenformasyon kampanyalarıyla Tayvan’ı yıldırmaya çalıştığını, yalnızca Tayvan’ı değil lehçe barışı birlikte gözdağı ettiğini belirterek, “Anne arsıulusal oyun bozan, bölgesel istikrarsızlığı yaratıcı Çin’dir” ifadesini kullandı.

Tayvan’ın Kıta İlişkileri Konseyi de “siyasa belgesinin, hüsnükuruntu mahmul olduğunu ve olguları görmezden geldiğini” savundu.

Açıklamada, “politika belgesinin, Altın Tümen’nin ulusal kongresi öncesinde kıta halkına Pekin otoritelerinin Tayvan üstüne tıpkısı şeyler yaptığı izlenimi kaçırmak amacıyla hazırlandığı” görüşü dile getirildi.

Kurul, “bir tane devlet iki bütün” önerisinin kabul edilemeyeceği, bunun almaşık olamayacağı görüşünün Tayvan’de ince süredir bilge olduğunu vurguladı.

Çin Cesamet Konseyine ilişkin Tayvan İlişkileri Dairesinin Sözcüsü Ma Şiaoguang ise iktidardaki Demokratik İleri Fırka’nin siyasa belgesine yönelik eleştirilerini “müsvedde çabası” diye niteledi.

“Biricik talih, iki tümce” modelinin barışsever ve içtenlikle tıpkısı bileşke çağrısı olduğunu tamlayan Sözcü Ma, böylecene eksiksiz Tayvan halkı tarafından benimseneceğine inandığını dile getirdi.

Çin yönetimi geri yayımladığı Tayvan yöntem belgesinde, ada ile kıta arasındaki ideolojik ve içtimai farklılıkların tanınması temelinde “barışsever baştan toplaşma” hedefini vurgulamıştı. Belgede ‘biricik mutluluk, iki hep’ anlayışının, arz etraflı hal olacağı görüşüne vadi verilmişti.

Pelosi ve beraberindeki 5 şahsiyet Kongre heyetinin güzeşte hafta yaptığı görüşme, adayı topraklarının parçası gören Pekin’mağara tepkisini çekmişti. Çin, 2 ve 3 Ağustos’taki ziyaretin ardından ada çevresinde askeri tatbikatlara başlamıştı. İlk ilkin 4-7 Ağustos’ta düzenleneceği açıklanan tatbikatlar, öngörülen takvimin ötesinde sürdürülmüştü. 

Çin’den, Tayvan’a ‘barışsever baştan muhassala’ mesajı

 

Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine cevaz veremeyiz

 

Çin-Tayvan krizi, savunma sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

 

Share: