TBMM Başkanı Şentop, 27. Dolaşma 5. Yasama Yılı’nı değerlendirdi: (2)

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27. Gün, 5. Yasama Yılı’nda, TBMM Başkanlığına 317 teşrii masuniyet tezkeresinin geldiğini bildirerek, “5. Teşri Yılı’nda sunulanlarla birlikte 27. Yasama Dönemi’nin tamamında Divan Başkanlığına verilen tezkerelerin toplamı maalesef 1600’ü geçmiştir.” dedi.

Şentop, yasama kurulu muhabirleriyle TBMM Merasim Salonu’nda benzeri araya gelerek, sona ermiş 27. Periyot 5. Teşri Yılı’nı değerlendirdi.

Geçen teşri yılında TBMM Başkanlığına 317 yasama dokunulmazlığı tezkeresi geldiğini tamlayan Şentop, “Bunlardan Diyarbakır Mebus Semra Sunturlu üzerine planlı 2 tezkerede TBMM Umumi Oturmuş yoluyla yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına değişmeyen verildi, 1 mektup ise istek konusunda Cumhurbaşkanlığına iadeli edildi. 5. Teşri Yılı’nda sunulanlarla birlikte 27. Teşri Dönemi’nin tamamında Sedir Başkanlığına verilen tezkerelerin toplamı ise maalesef 1600’ü geçmiştir.” diye konuştu.

Bu konuda henüz evvel açıklamalar yaptığını anımsatan Şentop, yasama dokunulmazlığının cürüm işleme özgürlüğü anlamına gelmediğini dile getirdi. Şentop, yasama dokunulmazlığının, şahıslarından bağımsız milletvekili olarak, yürüttükleri teşri görevi sebebiyle milletvekillerine bazen eğreti imkanlar tanınmasını rapor eden bire bir büyüklenme olduğunu söyledi.

Mustafa Şentop, bire bir milletvekilinin cürüm işlediği iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılması murat edildiğinde yapılacak işlemlerin, TBMM İçtüzüğü’nde tafsilatlı şekilde kurala bağlandığına belen ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu noktada Meclis’e sunulan dokunulmazlığın kaldırılması tezkereleri için TBMM Başkanlığının, ‘dokunulmazlığın kaldırılmasına veya kaldırılmamasına karar verme’ şeklinde benzeri yetkisi bulunmamaktadır. Bu bitirme fakat TBMM Başkanlığınca kendilerine yapılacak devretme işlemi sonrasında içtüzük hükümlerine akıllıca şekilde kullanılmak için, Kanunuesasi ve Adalet komisyonları üyelerinden oturmuş Katışık Komisyon’birlikte ve henüz sonra TBMM Umumi Kurulundadır. Elhak Katışık Alt Kurul geçtiğimiz yasama yılında 2 milletvekiline ait 7 imtiyaz tezkeresinin görüşülmesi amacıyla bütün, akabinde tıpkısı milletvekiline ilgilendiren 2 dosyada Umumi Asamble marifetiyle dokunulmazlığın kaldırılmasına değişmeyen verilmiştir. Gine benzeri diğer milletvekilinin 5 dosyası üzerine düzenlenen Muhtelit Komisyon raporları birlikte anca hesap pusulası ediyorum 6. Teşri Yılı’nın başında Umumi Kurul yoluyla görüşülerek karara bağlanacaktır.”

“Salgının etkilerinin azalmasıyla etkinlikler düzenlendi”

Şentop, 5. Teşri Yılı’nda, Kovid-19 salgınının etkilerinin azalmasının, milli günleri ve bayramları eski yıllara bakarak henüz ateşin şekilde kutlamaya cevaz verdiğini dile getirerek, bu yıl gazi Sedir’in açılışının 102. sene dönümü ve 23 Nisan Millî Buyuru ve Yavru Bayramı kutlamalarında, serbest katılımlı etkinliklerin düzenlenebildiğini anlattı.

15 Orak Ayı Demokratlık ve Milli Temas Günü’nde dahi Meclis’te anma töreni, açık oturum, ışık sergisi düzenlendiğini anımsatan Şentop, TBMM’nin serencam dönemde teşri ve teftiş faaliyetlerinin yanında parlamenter diplomasi alanında dahi gösterişli himmet harcadığını ifade etti.

Mustafa Şentop, TBMM’nin ve milletvekillerinin, Türkiye’nin “girişimci ve insani aut siyasa” ilkesiyle ağır ezgi şekilde ancak dışındaki muhataplarıyla kebir görüşmeler ve çalışmalar gerçekleştirdiğini dile getirerek, “Balaban ehemmiyet atfettiğimiz vekil diplomasi faaliyetleri kapsamında ego da TBMM Başkanı olarak çokça sayıda uluslararası güruh, ikili mülakat, müzakere ve yıldız bilimi kabulleri gibi tıpkı kol dış ilişkiler faaliyetinde bulundum.” açıklamasında bulundu.

Bir haddinden fazla müzakere talebi ve davetin bulunduğunu ancak hepsine katılmanın benzer olmadığını aktaran Şentop, bu kapsamda geçtiğimiz teşri yılında 11 ülkeye resmi ülfet gerçekleştirildiğini, 8 ayrımlı ülkeden parlamento heyeti ağırladıklarını ve arsıulusal sorunlara hal önerilerinin ele alındığı 3 arsıulusal konferansa aile sahipliği yaptıklarını kaydetti.

Şentop, bu faaliyetlerin yanı sıra bu dönemde TBMM Başkanı sıfatıyla 48 farklı talih ve 3 arsıulusal örgütten Reisicumhur, Divan Başkanı, Hükümet Başkanı, uluslararası teşekkül veya yasama kurulu başkanı ve değişik çap yetkilileriyle 119 ikili ziyaret yaptıklarını hatırlatarak, “Bilcümle bu görüşmelerde ülkemiz lehine tıpkı iklim oluşturmuş olmaktan memnuniyet duyuyorum.” sözlerini harcama etti.

ABD’li Pelosi’nin Ermenistan ziyareti

TBMM Başkanı Şentop, sabık teşri yılında milletvekili diplomasi faaliyetleri kapsamında, dönem süresince ortaya sâdır uluslararası krizlerle ait kırıcı bir telefon diplomasisi yürüttüğünü dahi vurgulayarak, Azerbaycan’ın yakınlarında davasında birlikte yer ahzetmek adına yapılan faaliyetlere dikkati çekti.

Türkiye’nin, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunması noktasında temas ahit Azerbaycan’ın yanı sıra saha aldığını, çıktı üstelik yanı sıra yer almaya bitmeme edeceğini belirten Şentop, “Biz, yanı başımızdaki bu bölgede barışın tesisi için çabalama gösterirken, andıran devir önce mevkidaşım KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin tahrik edici ve krizi tırmandırıcı Ermenistan ziyaretine ilgi bağışlamak isterim. Maalesef bu mülakat, BM Asayiş Konseyi kararlarını hiçe sayan, BM Asayiş Konseyinin, AGİT’in, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin bir nice kararında işgalci olarak nitelendirilen Ermenistan’ı, uluslararası hukuka muhalif bu garip durumlar ekspozisyon üzerine cesaretlendirmekten mavera bir amaca hizmet etmeyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Şentop, Azerbaycan ile topraklarını engelleme eden Ermenistan arasındaki sorunun çözümü amacıyla AGİT nezdinde kurulan Minsk Grubu’na karışma ülkelerin, sorunun çözümünde sınıfta kaldığını dile getirdi.

Mustafa Şentop, 28 yıllık süreçte bu grubun eş başkanlarından birisinin, meclis başkanının Ermenistan’ı musahabe ettiğini hatırlamadığını tabir ederek, şöyle devam etti:

“BM Düzenlilik Konseyi ve AGİT kalkmak için, arsıulusal bir nice kurumun Ermenistan’ı işgalci yerine tespit ve zar ettiği bu 28 almanak süreç içerisinde sorunun çözümü amacıyla soy manada tek adım atmayan, adeta kılını kıpırdatmayan Minsk Grubu kayırıcı başkanlarından birisi olan KÖLE’nin Temsilciler Meclisi Başkanı’nın, cümle de bundan sonra Azerbaycan’ın ‘Madem bu sorunu siz çözemiyorsunuz, o ahit ego bunu kişi imkanlarımla çözerim’ dediği ve öncecilik aldığı, pespaye dahi kişi topraklarını engelleme altından kurtardığı aynı süreçte Ermenistan’ı musahabe etmesi, kesim barışını zedeleyen keder oruçlu ve sorumsuzca tıpkısı tavırdır.”

Şentop, Pelosi’nin Ermenistan’da olduğu günlerde neşeli bir milletvekili grubuyla Azerbaycan’a eş anlı görüşme planladıklarını fakat Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova’nın mevki dışında olması dolayısıyla bu ziyareti gerçekleştiremediklerini belirtti.

“Türkiye güçlü ise hepimiz güçlüyüz”

Gazi Divan’in, tıpkısı yüzyıl geçmiş vatanın birliğini, milletin bağımsızlığını, hürriyetini müdafaa amacıyla sergilediği kararlılığı ve zorluklarla uğraş azmini zaman da sebatla koruduğunu, çalışmalarını bu şuurla yürüttüğünü vurgulayan Şentop, “Dünyanın şişman dönüşümler yaşadığı şu zaman diliminde hepimize düşen ‘yeniden büyük Türkiye’ davasının faal, çalışkan ve vatanperver neferleri olarak bu kutlu vatan amacıyla gitmek ve ona layık kişiler olabilmektir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin, dünyada sulh üzere olağanüstü hız gösteren tıpkısı ülke yerine öne çıktığını ve gerçekleştirdiği girişimlerin sonuçlarının üstelik kül dünyaca takdir edildiğini anlatan Şentop, kendilerine düşenin sükse çıtasını elan yukarılara sürmek olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Şentop, şu görüşleri paylaştı:

“Türkiye hareketli ise hepimiz güçlüyüz, Türkiye avangart ise hepimiz öndeyiz. Ülkemizi başta TBMM gelmek amacıyla, kül kurumlarıyla öne çıkarmaya, başarıyı sürekli adımlarla sağlamlaştırmaya ve kurumlarımızın saygınlığını artırmaya sonuna büyüklüğünde mücahede göstereceğiz.

Bu vesileyle, TBMM’nin önce başkanı Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, bağımsızlık ve hürriyet kahramanlarımızı, muazzez şehitlerimizi, gazilerimizi ve başta 1. Divan üyeleri doğmak amacıyla bu kutsal çatı altında fariza yapma onuruna erişerek ebediyete irtihal etmiş bilcümle milletvekillerimizi benzeri öğün elan rahmet, şükran ve şükranla özge ediyorum.”

(Bitti)Share: