TBMM Başkanı Şentop, CHP’li üç milletvekilinin dokunulmazlık fezlekesini değerlendirdi

TBMM Başkanı Şentop, Yalova 2. Kilolu Ukubet Mahkemesi duruşmasındaki görüntülerin çok sıkıntı donör olduğunu belirterek CHP’li üç milletvekilinin dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmalarına ait “Meclis Başkanlığının hususi bire bir yetkisi namevcut. Sedir Başkanlığı mevrut hep fezlekeleri yemeden içmeden yasama sorumsuzluğu bakımından inceleyerek ait komisyona sevk ediyor.” dedi.

Şentop, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Haset nedeniyle Türkiye Balaban Budun Meclisi Kampüsü’nde saha düzlük Kabatepe Parkı’na amut dikti.

Fidan diktikten bilahare izah özne Şentop, güzeşte yıl haddinden fazla hususi fidanlar diktiklerini bu sene da 2022 yılı olması nedeniyle 22 dikme diktiklerini belirtti. Şentop, hep vatandaşları dikme dikmeye çağırma etti.

Şentop, ayrımsız gazetecinin, Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı marifetiyle CHP Mersin Ağacı Mebus Ali Yordamlı Başarır, Ordu Saylav Seyit Torun ve İstanbul Mebus Turan Aydoğan karşı Yalova 2. Ağırbaşlı Ceza Mahkemesindeki duruşmada “murafaa hakimlerine aşikâre taşlama” ve “adaletli yargılamayı etkilemeye teşebbüs” iddialarından değişik hülasa düzenlediğini belirterek bu milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilgilendiren sorusunu yanıtladı. Şentop, şu ifadeleri kullandı:

“Ben da o görüntülerini izlemiştim. Haddinden Fazla çeki donör görüntüler. Mahkeme salonlarında bazen tartışmalar olabiliyor amma duruşma esnasında hakime karşı rencide edici, faziletkâr sesle ve hakaretamiz ifadelerle atılmak sadece milletvekillerimiz için değil bayağı vatandaşlarımız amacıyla da makul değil. Geriye dönük adına araştırdım, eş tıpkı görüngü namevcut. Bu, pahal tıpkı olay.

Diğer süreçlerde ise Sedir Başkanlığının hususi bir yetkisi yok. Sedir Başkanlığı mevrut bilcümle fezlekeleri hemen yasama sorumsuzluğu bakımında inceleyerek ilgilendiren komisyona atıf ediyor. Komisyonun işidir, görevidir amma alelhusus amme düzeninin bozulması yönünde düzenlilik güçleriyle ilgili eylemlerde; tıpkı şekilde entelekt görevinin devamı üzerine özel hassasiyetler olduğunu yayımlamak isterim. Bu laf Karma Komisyonun yetkisindedir.”

Meclis Başkanı Şentop, matbuat mensuplarından üstelik direk dikimi üzere toprak atmalarını istedi.

Share: