TBMM Başkanı Şentop, depremden etkilenen Gaziantep’te incelemelerde bulundu Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilgilendiren, “Devletimiz, milletimizle bu arada bu felaketin üstesinden gelebilecek kudrete, imkana ehil.” dedi.

Zelzele bölgesinde ziyaretlerini sürdüren Divan Başkanı Şentop, Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki taşımalık şehir ve çerge alanlarında incelemelerde bulundu.

Şentop, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, sadece yüzyılın değil şiddeti, kapladığı düzlük ve etkisi itibarıyla sonuç beş altı yüzyılın yer balaban felaketiyle karşı karşıya olunduğunu belirtti.

Dün sabahtan itibaren depremin etkilediği Osmaniye, Antakya, Kilis ve Gaziantep kent merkezleri ile ilçelerinde konuşma ve incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Şentop, “Felaketin büyüklüğünü ancak görerek fehmetmek olabilir. İlk anlardan itibaren devletimiz teyakkuza geçti ve elindeki hep imkanları bölgeye atıf ederek çalışmaya başladı. Vatandaşlarımızın büyük gayretleri, sivil sosyete kuruluşlarımızın ve birçok ülkeden özellikle taharri kurtarma alanında yardım ve bindi amacıyla çalışmalar oldu. Çaba ve iş gider fail herkese teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

Depremin arkası sıra önceki andan itibaren herkesin elinde ne imkan varsa ve aklına ne geliyorsa onu yapmaya çalıştığını anlatan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Deminden az buçuk daha düzenlenen, felaketi cıvıl cıvıl vatandaşlarımızın ihtiyaçları ve onların talepleri doğrultusunda bazen icraat beğenmek lazım. adım adım barınmayla ilgili talepler yöre plana çıkmakta. Bunların tıpkı kısmı çadırlar yoluyla karşılanıyor amma nispeten elan kalımlı bire bir şeyler ayırmak gerekiyor. Burada Kalyon Vakfı öncülüğünde 3 bin vatandaşımızın barınabileceği taşımalık alanı düz yazı ediliyor. Hem mutfak hem abdesthane ve banyo ihtiyaçlarının karşılandığı tıpkı düz. Bu zümre alanlara gerekseme var. bu haysiyetle felaketle muhatap reşit vatandaşlarımıza yardım etmek isteyenlerin AFAD’la koordineli adına buradaki ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda iş yapması gerekir. Belki emsal aynı himmet namına bura görülmeli. Başka yerlerde birlikte benzer hazırlıklar, icraat var. Devletimiz, milletimizle bu arada bu felaketin üstesinden gelebilecek kudrete, imkana topluluk. Ant içerisinde şekilleneceğini düşünüyorum. Tanrı bire bir elan milletimize bu zümre acılar ve felaketler yaşatmasın.”

Sedir Başkanı Şentop, bu depremlerin arkası sıra çıkarılması müstelzim dersler olduğuna dikkati çekerek, “Coğrafyamız, ülkemiz deprem kuşağında ve mecmu yerine kestiremediğimiz muhtemelen periyotlarla depremle muhatap olacağız. Bundan hiçbirimizin tereddüdü bulunmayan. Depreme tedarik yapmamız noktasında devletimizin, domestik yönetimlerin ve vatandaşlarımızın da şuurlu olması ve ona göre adisyon yapması, debi etmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop, Nurdağı’nda kurulan çerge alanında artan vatandaşları mülakat etti; burada oluşturulan akse merkezinden bölgedeki akıbet durum ve ihtiyaçlarla ilişik bilgelik aldı.

Share: