TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yılmaz, öğrencilerle buluştu

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve DOĞRU Tümen Bingöl Mebus Cevdet Yılmayan, “Kalkınma, evolüsyon dediğimiz fenomen çabucak ekonomiyle sağlanamıyor

kültürüyle sanatıyla bütün toplumun gelişmesi, kalkınması gerekiyor.” dedi.

Yılmaz, TRT Umum Müdür Yardımcısı Ziyad Varol ile birlikte “4. Bingöl Uluslararası Gücük Film Festivali” kapsamında Bingöl Üniversitesi öğrencileriyle Misafir Evi’nde görüşme yaptı.

Söyleşide öğrenciler mütenevvi konularda sav ve taleplerini dile getirdi.

Cevdet Yılmaz, konuşmasında, Bingöl Üniversitesin yemeden içmeden fiziksel adına değil, kalite göstergelerinde da ferah olduğunu söyledi.

Bingöl’ün birçok açıdan şişman transformasyon içerisinde olduğunu dile getiren Yılmaz, kentte 300 milyon demir cevherinin keşfedildiğini anımsattı.

Bu konular içerisinde kültür ve iletişimin olmazsa olmaz olduğunu ifade fail Yılmaz, şöyle konuştu:

“Kalkınma, gelişme dediğimiz vaka hemen ekonomiyle sağlanamıyor, kültürüyle sanatıyla bütün toplumun gelişmesi, kalkınması gerekiyor. İnsani kalkınma, sürdürülebilir kalkınma dediğimiz olay hakeza aynı husus. Zazaca, Kurmanci veya ayrıksı diller yalnız konuşanların değeri değildir, bilcümle insanlığın değeridir. Cenab-ı Allah yaratmış bu dilleri kimsenin icat ettiği şeyler değil. Gerçekte insanlığın varlığıdır, değeridir. Bunları geliştirmek hepimizin ortak sorumluluğu. Bu çalışmaların hele TRT Kurdi marifetiyle yapılan çalışmaların kıytırık kıymetini bilmemiz lazım. İnsanlık hesabına, vakit kaybetmeden Zazalar, Kurmanclar değil kül toplumumuz namına zer çalışmalar. Bunlar çatışma konusu olabilecek şeyler değil gerçekte kuma değerler yerine görülmesi müstelzim meseleler. Biz birlikte anca bakıyoruz.”

TRT Umum Müdür Yardımcısı Varol birlikte memleketi Bingöl’da üniversite öğrencileriyle bir araya gelmekten alım duyduğunu belirtti.

Bingöl’ün merhamet yüklenmiş insanların var olduğu benzeri düzlük olduğunu ifade fail Varol, “Hemen Bingöllü hemşehriniz olarak değil, kurumumuzu temsilen buraya geldik. 4. Bingöl Uluslararası Gelişmemiş Film Festivali kapanış programında Dengbej programını TRT Kurdi’üstelik deli dolu yayınlayacağız. Gene curcuna ödül törenini da yayınlayacağız. Dengbej bu bölgenin çok koca nutuk ve kültür faaliyeti. Bu alanda Bingöllü dengbej ustalarını, sanatçılarını dinleyeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Programda, YANLIŞSIZ Öğür Bingöl Mebus Feyzi Berdibek, Belediye Başkanı Erdal Arıkan ve TRT’üstelik fariza eden yöneticiler üstelik vadi aldı.

Share: