TBMM Umumi Kurulu toplandı

TBMM Genel Kurulu, Sedir Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı.

Erdoğmuş, toplantının başında üç milletvekiline ruzname dışı alay verdi.

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, seçim bölgesinin sorunlarına değindi. Kentte aylakçılık dolayısıyla gençlerin ati umutlarını yitirdiğini öne süren Önlü, ” Dersim’e tek envestisman yapmayan hükümet, yoksulluğa mahkum ettiği insanlarımızı koruculuğa iterek sosyete süresince ihtilaf yaratmaktadır. Bunun amacıyla tıpkısı anlayış değişikliğine gerekseme var. Dersim’in sorunlarını çözmek amacıyla gerçekçi politikalara gerekseme var.” dedi.

CHP Hatay Saylav Mehmet Güzelmansur, Hatay’daki Suriyeli nüfusunun seçkin geçen çağ arttığını encam sürdü.

Yaklaşan seçimlerde Hatay’da düşünce kullanacak seçmen sayısında koskocaman artışların görüleceğini savunan Güzelmansur, “120 bin Suriyeli seçmenin 24 bini Hatay’da yaşamaktadır. 2019 evcil seçimlerinde Suriyeli müntehip sayısı 13 destek. Şimdi 24 bin olmuş. Bu artma hızı hakeza bitmeme ederse 5-10 sene sonra Hatay’daki seçimlerde hangi olacağını kimse kestiremez. Bu Türkiye üzere bile Hatay üzere de bir risktir.” diye niteleyerek konuştu.

DÜRÜST Parti Bursa Milletvekili Arkadaş Ilgi, Bosna Hersek’in evvel Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’i vefatının 19’uncu yılında tırsmak ile andıklarını söyledi.

İzetbegoviç’in, son 100 yılın sunu balaban fikir insanlarının başında geldiğini, uğraş ve kararlılığın simgesi olduğunu vurgulayan Özen, “Aliya, fikirleri ve eserleriyle çağını kendisine hayran bırakan tıpkı entelektüeldi. Savaşın, soykırımın ölçülü durumunda inandıklarını savunan, inandığı kabilinden mutekit ve ahlaklı kalabilen bire bir liderdi. Bilge reis merhum Aliya İzetbegoviç’i bire bir sefer daha rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: