TBMM Umumi Kurulu’nda, Dezenformasyon Yasası görüşmeleri sürüyor (2)

TBMM Umumi Kurulu’nda, Dezenformasyon Yasası görüşmeleri sürüyor (2)

UMUMI KURUL’DA ‘DEZENFORMASYON YASASI’ GERGİNLİĞİ

TBMM Umumi Kurulu’nda, ‘Dezenformasyon Yasası’ yerine tanıdık ‘Basın Kanunu ve Gâh Kanunlarda Fark Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında yüklülük yaşandı. Genel Kurul’bile, ‘Basın Kanunu ve Kâh Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında, muhalefetin düzenlemeye ilişik eleştiri ve protestoları devam etti.

DOĞRU Fırka Kahramanmaraş Mebus Ahmet Özdemir, bahis konusu düzenleme ile ilgilendiren küçümseme alarak, “Biz, Sedir kapanmadan önceki dönemde bu konuya demet duyan Amerikalı ilgililerle bu yasayı ve alelhusus 29’uncu maddeyi konuştuk. Amerikalı Büyükelçiliği Başmüşaviri, Uluslararası Politikalar Şefi” sözlerine mugayeret partileri oturdukları yerden reaksiyon gösterdi. CHP Bursa Saylav Erkan Münevver, ‘İcazet mi aldınız’ dedi. YANLIŞSIZ Fırka Kol Başkanvekili Mahir Ünal de talebin onlardan geldiğini söyleyerek, “Venedik Komisyonuyla da görüşüldü” dedi.Yordamlı Ünal’ın sözlerine İYİ Öğür Erzurum Saylav Naci Cinisli ve HDP Takım Başkanvekili Meral Daniş Beştaş eleştiride bulundu. CHP İzmir Mebus Tuncay Özkan dahi “Avrupa Birliğinin hiçbir normuyla örtüşmemektedir. Örtüşse Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliğinin bilcümle kurumları ‘Siz bunu niye getiriyorsunuz kardeşim, buna niçin gerekseme var?’ der mi? Haddinden Fazla üzgünüm sizin üzere. Tıpkı Amerikan yasasının kopyasının altına imza kovmak zorunda kalmışsınız” dedi. CHP, İYİ Tümen ve HDP’li temsilcilerin eleştirileri bitmeme edince, AK Parti Kadro Başkanvekili Uz Ünal söz alarak, “Amerikalı Büyükelçiliği bu konuda randevu istedi. Yasayla ait görüşmek üzere sanırım iki hafta geçmiş. Ben de öneri sahibi yerine Sayın Ahmet Özdemir’e yönlendirdim, Ahmet Özdemir Bey’le tıpkısı mülakat yaptılar ve yasayla ilgili bilgi istediler. Deminden, buradan yola çıkarak Sayın Özkan’ın, yasayı Amerika’dan getirmiş olması balaban basiret. O yüzden, kutlama ediyorum” açıklamasında bulundu.HDP’DEN KONUŞMAMA EYLEMİ

HDP’liler, yasayı bu sefer konuşmayarak protesto etti. HDP İstanbul Saylav Züleyha Gülüm, ağzını bantlayarak kürsüye daha çok.

Share: