Tekirdağ domestik haberi | Dertli Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi Düz Eğitimlerini Tamamladı

Çorlu Belediyesi Kontrol Kurtarma Ekibi, kuramsal ve kılgılı düz eğitimlerini tamamladı.

Hastalıklı Belediyesi personeli ile gönüllü vatandaşlardan oluşan 17 yabanlık 3. kol Dertli Belediyesi Kontrol Kurtarma Ekibi, AFAD eğitmenleri eliyle verilen Bindi AFAD Gönüllüsü Eğitimleri’nin ayrımsız haftalık nazari ve kullanışlı kısmını tamamladı.

Dertli Uray Başbuğ Yardımcısı Oktay Çoban Yıldızı, kıran ve evgin durum hallerinde taharri ve kurtarma faaliyetlerinde yürütülebilecek çalışmalara müteveccih eğitim bilimi düz 22’si belediye personeli ve 37’si fahri vatandaş görünmek üzere 59 kişiden oluşan aynı grup oluşturduklarını belirterek, şunları söyledi:

“18-45 gözyaşı aralığında ve farklı çığır gruplarından insanların tıpkısı araya geldiği bu kol, almış oldukları eğitimler sebebiyle belli belirsiz taharri kurtarma mucip durumlarda fariza alabilecek seviyeye ulaşmışlardır.

Yaşanan afat incelendiğinde, afetlerin ilk saatlerinde afetzedelerin çoğunluğunun arzulu ekipler gelene büyüklüğünde komşuları veya bölgede bulunanlar aracılığıyla kurtarıldığı görülmektedir. Istirdat çalışması sırasında hem kurtarıcı hem bile afetzedenin zarar görmemesi için uygun debi tarzının seçilmesi ve bilinçli tıpkı mesai yürütülmesi önemlidir. Takım üyelerimiz bu yönde eğitim bilimi aldılar ve heveskâr ekipler müdahaleye başlayana kadar emek yürütebilecek niteliktedirler.”

Ak Yıldız, Hastalıklı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’nde fariza alarak zamanlarından feragat eden, eğitimlere ağır ezgi olarak katılan, kıyamet ve evgin durumlarda görev alarak insanlara yararlı olmak talip kol üyelerine ve AFAD eğitmenlerine dahi teşekkürname etti.

Share: