Tekirdağ’daki tren kazası davasının 11. duruşmasında sanıkların yargılanmasına devam edildi

Tekirdağ’ın Hastalıklı ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 340 kişinin yaralandığı tren kazasına ilişik haklarında kamu davası açılan 13 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Dertli 1. Tehlikeli Ceza Mahkemesince Ahali Eğitim Merkezi Salonu’nda tanıdık duruşmaya, tutuksuz sanıklar Çerkezköy Sefer Bakım ve Tamirat Şefi Özkan Çelik, Köprüler Şefi Yavaş Sebep, Demir Hat Hizmet Müdürü Turgut Aldanmaz, Gestalt Hizmet tamir memuru Celaleddin Tez, TCDD Dal Yapıdan Mesul 1. Havza Hizmet Servis Müdür Muavini Levent Etek Bağı, Altyapıdan Mesul 1. Mıntıka Hizmet Servis Müdür Muavini Nizamettin Aras, el kontrolörü Hüccet Ortancıl, mühendisler Tevfik Yağmur Önder, Bahir Bembeyaz ve Kubilay Başkaya, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar ile tarafların avukatları katıldı.

Bakım Servis Alanlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Levent Meriçli ve TCDD 1. Mıntıka Müdürü olarak görev fail Nihat Aslan mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Duruşmaya Ses ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) tarafından katılacağını bildiren TCDD 1. Bölge Müdürlüğünde Bakım Servis Müdürü Mutekit Karasu’nun, bağlantı yapacağı Küçükçekmece Adliyesine gitmediği belirlendi.

Duruşma, sorma yapılmasının peşi sıra, iddianamenin okunmasıyla başladı.

Altyapıdan Mesul 1. Toprak Bakım Servis Müdür Muavini Aras, savunmasında konusunda atılı suçları kabul etmedi.

Aras, mevzuata merbut adına fariza yaptığını tabir ederek, “Benim yağmur yahut huy olaylarını çıkarmak kabil bire bir görevim namevcut. Kaymakamlık olduğu zaman yağmurdan belde benzeri dava yaşandığı bize iletilmedi. Bize hava şartları ile ilgilendiren gelişigüzel vukuf gelmiyordu ama kazadan sonra hava şartları ile ilişik bilgelik akışı olmaya başladı. Kazanın olduğu yerde bana bire bir sevgili iletilmediği sürece orada bire bir himmet yapmamız türlü değildi. Bize orasıyla ilişkin aynı ülkü iletilmedi.” dedi.

Kat kontrolörü Ortancıl üstelik bakım görevini makul sürelerde yaptığını belirtti.

Öz başına hareket etme yetkisinin olmadığını aktaran Ortancıl, “Zamanı gelmediği amacıyla kaza öncesi herhangi bir kontrole gitmedim. Zat başıma bakarak yapmak kabil bire bir yetkim yok. Begayet sıcak, aşırı yağmur ve kar yağışı sonrası bakımların nasıl yapılacağı mevzuatta bellidir. Benim bu konuda yetkim yok.” diye niteleyerek konuştu.

Mühendis Önder bile üzerine ertelenmiş olan cürüm isnadının, görev yetkisi dışında olduğunu savundu.

Mühendis Parlak ise davaya bahis olan suçlamaların özlük görev alanları dışında olduğunu encam sürdü.

TCDD Üst Yapıdan Mesul 1. Toprak Bakım Servis Müdür Yardımcısı Kaytan ve mühendis Başkaya üstelik üzerlerine atılı suçları reddetti.

Diğer sanıklar Çelik, Saika, Aldanmaz ve Acele de farklı duruşmalardaki savunmalarına katıldıklarını söyledi.

Mahkeme heyeti, duruşmaya katılmayan Mümin Glokom hakkında yakalama, yargılanmaya eskimemiş karışma olan TCDD 1. Toprak Müdürü olarak görev işleyen Nihat Arslan, Hizmet Servis Alanlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Levent Meriçli, Art Yapıdan Mesul 1. Nahiye Hizmet Servis Müdür Muavini Uzun Kaytan, Altyapıdan Mesul 1. Bölge Bakım Servis Müdür Muavini Nizamettin Aras, misil kontrolörü Burhan Ortancıl, mühendisler Tevfik Baran Alemdar, Deniz Temiz ve Kubilay Başkaya’ya, az dışına huruç yasağıyla adli kontrol tedbiri uygulanmasına değişmeyen verdi.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına, anket açılmasında görevlendirilen bilirkişiler üzerine yürüttüğü dosya akıbetinin ve serencam yapılan işlerin ne olduğunun sorulması için müzekkere yazılmasına karar veren murafaa heyeti, duruşmayı 11 Karı 2023 tarihine erteledi.

Öte yandan, murafaa öncesi Bulvar Yolu Santralci Işıklar mevkisinde toplanan takım, ellerindeki dövizlerle motto atarak, Çorlu Umum Eğitim Bilimi Merkezi önüne geldi.

Kazada oğlunu ve kocasını kaybeden Dize Salt, murafaa öncesi yaptığı açıklamada, ailelerle doğruluk aramaya bitmeme edeceklerini kaydetti.

Günahsız, davaya 9 eskimemiş sanığın eklenmesiyle aileler amacıyla davanın baştan başladığını vurguladı.

Tren kazası

Uzunköprü- İstanbul seferini yapan gelgeç treninin 8 Temmuz 2018’da Hastalıklı hak vagonlarından bazılarının devrilmesi sonucu 25 sevimli yaşamını yitirmiş, 340 can yaralanmıştı.

İddianamede “kazanın meydana gelmesinde asli detone” bulundukları gerekçesiyle sanıklar Turgut Aldanmaz, Özkan Polat, Aheste Saika ve Celaleddin Çabuk’un “taksirle ölüme ve yaralanmaya sebep olmak” suçundan 2 yıldan 15 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması istenmişti.

9 Eylül’üstelik da Çorlu’üstelik meydana mevrut katar kazası kapsamında Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığınca alınan eksper raporları ve yorum neticesinde soruşmanın genişletilmesine değişmeyen verilmiş, bu kapsamda “taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak” suçundan fenomen tarihinde TCDD 1. Toprak Müdürü kendisine görev yapan Nihat Aslan, Bakım Servis Alanlarından Sorumlu Müdür Muavini Levent Meriçli, Hizmet Servis Müdürü Mümin Karasu, Kayırıcı Yapıdan Sorumlu 1. Bölge Hizmet Servis Müdür Muavini Levent Etek Bağı, Altyapıdan Mesul 1. Toprak Hizmet Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, el kontrolörü Hisse Senedi Ortancıl, mühendisler Tevfik Yağmur Önder, Deniz Temiz ve Kubilay Başkaya için Hastalıklı Güç Ukubet Mahkemesinde kamu davası açılmıştı.

Share: