Tekmil zamanların arz efdal Ekim ayı ihracatı gerçekleşti

Güneydoğu Küçük Asya İhracatçı Birlikleri (GAİB) Eş Güdümcü Başkanı Ahmet Fikret Kileci dış satım rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. 2022 yılının Ilk Teşrin ayında Kesim ihracatı, geçtiğimiz yılın ayrımsız ayına bakarak yüzde 4,5 artışla 1 Bilyon 124 milyon 270 bin dolar seviyesine geldi. Dış ticarette Bölgenin lokomotifi konumundaki Gaziantep ise Teşrinievvel ayını 959 milyon 17 bin dolarlık ihracatla tamamlayarak tıpkısı esbak yıla bakarak yüz8’lik artma oranı yakaladı.

Hem bölgede hem da Gaziantep’te amacıyla parçalanmamış zamanların genişlik faziletkâr Ilk Teşrin kocaoğlan ihracat değerine ulaştıklarını bildiren GAİB Eş Güdümcü Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Herkesin bildiği ve toptan çapta karşılaştığı iktisadi buhranlar kendini sene böylelikle iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Gaziantep ve Havza ihracatçılarımız, zorluklarla temel edebilmek amacıyla çalışmaktan ve üretmekten tekrar vazgeçmedi ve bu hırçın tabloya rağmen rakamlarla yüzümüzü güldüren sonuçlara imza attılar. Zira bu hava yuvarı karşısında elde edilen muvaffakiyet rastgele devir söylediğimiz kadar istikrarın resmidir. Bölgemizin ve Gaziantep’imizin ihracatçısı zorluklardan pes etmediği amacıyla zoru başarmaya devam etmektedir. Biz dünyayı etkileyen mevcut sorunlardan çevre rekorları rafa kaldıracağımız aynı dolaşma geçireceğimizi düşünürken ihracatçımızın başarısı ile yeniden yer bazında beşinci sıraya yükseldik. Bu süreçte çalışmaya, üretmeye bitmeme fail ve bu sunturlu tablonun mimarı olan mecmu ihracatçılarımızı ilgiyle kutlarım şeklinde konuştu.

“Devletimiz ihracatçısının beraberinde”

İhracatçılarımızın yabansı azmi ve teksir motivasyonu ile zorlukların hafifleyebileceğini ifade eden Komutan Kileci, “Global çapta içre bulunduğumuz atmosferde yaşanan ipham ve dalgalanmalara karşın Bölgemizin hareketli ihracatçıları istikrarını sürdürerek dış satım hedeflerine yansımak için gece gündüz demeden çalışmaya bitmeme ediyor. Zorluklara alın mücadelemizi sürdürüyoruz ve mücadelemizin meyvesini kullanılmamış rekorlarla alıyoruz. Zira biliyoruz kim bizlerin çalışmaktan ve kamu zorluklara karşın üretmekten başka seçeneğimiz namevcut. Ayrıca buradan yorumlamak isterim devletimiz değme ant ihracatçısının yanında. Malumunuz geçtiğimiz günlerde Yeni Nesil İhracat Desteklerinin tanıtımı yapıldı. Tığ dahi Ticaret Bakanlığımızın uzmanlarını 16 Kasım Çarşamba günü bu kullanılmamış destekleri ifade etmek ve ihracatçılarımızı bilgilendirmek üzere Bağlanak Bakım Binamızda ağırlayacağız. Tekmil Mıntıka ihracatçılarımızı görmeyi arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

En Çokça Irak, ABD ve Suriye’ye İhracat

Mıntıka ihracatında sunma büyük paya cemaat ülkeler ve iz grupları için üstelik hikmet veren GAİB Eş Güdümcü Başkanı Kileci, Ortadoğu ülkelerinin yüzde 42,1 payla ilk sırada düz aldığını tabir ederken, SU ülkelerinin yüzde 16,3 payla ikinci ve Afrika ülkelerinin de yüzde 14,5 payla üçüncü tam vadi aldığını belirtti. 2022’in Ocak-Ilk Teşrin ayları ortada bütün 194 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kileci; “Irak, ESIR, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, İsrail, Libya ve Cibuti Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda meydan alan ülkelerdir. Yapıt gruplarına baktığımızda ise Bölgemizden araba halıları, pastacılık ürünleri, iplikler, kumaşlar, değirmencilik ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, farklı besin müstahzarları, demir-çelik mamulleri ile ürün sebze konserveleri ihraç edildiğini görüyoruz” dedi.

Rekor İhracat

Bölgemiz 2022 yılının esasen günümüze 10 milyar 186 milyon 924 bin dolarlık sunu efdal ihracat gerçekleştirirken, tıpkı dönemde bu ihracatta balaban paya topluluk Gaziantep 8 milyar 696 milyon 490 bin dolarlık dış satım ile kullanılmamış tıpkı rekora imza attı. Ekim kocaoğlan ihracat verilerinde 5. Tam kayran düzlük Gaziantep’te ihracatın ithalatı gelecek oranının son 12 ayda yüzdelik 120,3 olduğunu rapor fail Başbuğ Ahmet Fikret Kileci, “Gaziantep, dış tecim verileriyle bizleri 2023 hedeflerimiz konusunda umutlandırıyor ve ihracatta ve sanayide ayraç tıpkısı site olma özelliğini sürdürüyor. Muvaffakiyet hikayemizin katlanarak büyümesi en iri temennimiz. Ilişik değeri yüksek, içerisinde faziletkâr teknoloji barındıran ürünlerin ihracatını artırmak üzere balaban çaba sergiliyoruz. Amacımız hem bölgemize hem ülkemize faziletkâr net döviz girdisi temin etmek” diyerek konuştu.. Yapı ve hammaddeleri, tahıl-bakliyat, semirtilmiş tohumlar ve mamulleri, halı, kimyasal maddeler ile dikme ve orman ürünleri, Gaziantep’in ihracatında önde mevrut sektörlerdir.

Kileci antrparantez 2022 yılı Ekim ayında GAİB’e ilişkin gayrı illerden Kahramanmaraş’ın 113,9 milyon dolar, Mardin’in 95,6 milyon dolar, Malatya’nın 44,5 milyon dolar, Şanlıurfa’nın 24,8 milyon dolar, Diyarbakır’ın 24,7 milyon dolar, Adıyaman’ın 8,9 milyon dolar ve Kilis’in 7,7 milyon dolar mesabesinde ihracat gerçekleştirdiğini kamuoyuna duyurdu. – GAZİANTEP

Share: