“Telif Hakkı Farkındalık Müzayede Semineri” düzenlendi

Mardin’da, Adalet Bakanlığı ile Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyinin yürüttüğü, ” Türkiye’da Alternatif Anlaşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında “Uzlaştırma Farkındalık Açık Artırma Semineri” düzenlendi.

Kentteki bir otelde başlayan ve iki dolaşma sürecek seminerin açılışında mütekellim Doğruluk Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Mürtefi Öztürkmen, proje ile vatandaşlar, işletmeler, hukuksal kişiler ile sair gelgel ve kuruluşlar için elan çabuk bir uyuşmazlık çözümü sağlayarak adalet sisteminin etkililiğinin geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Proje ile 2019 günlü Yargı Reformu Stratejisi’nin 9 No’lu “Almaşık ikilik çözüm yöntemlerinin yaygınlaştırılması” amacı kapsamında alternatif maraza çözüm yollarının verimliliğinin artırılması ve yaygınlaştırılmasının bile aktif şekilde uygulanmasının amaçlandığını belirten Öztürkmen, şunları kaydetti:

“Umumi Müdürlüğümüz yönünden projenin özel hedefleri ise küçüklerin, mağdurların ve faillerin haklarının korunması, uzlaştırmacıların, hukukçuların, telif bürosundan mesul cumhuriyet savcılarının yanı sıra personelin beceri ve uzmanlıklarının artırılması, bu şekilde uzlaştırmanın ebat ve uygulamasının geliştirilmesi ile faal aynı şekilde uygulanmasının sağlanmasıdır. Salonda bilgili, cumhuriyet altını savcısı, avukat, uzlaştırmacı, kolluk ve uzlaştırma seksiyon personeli almak üzere uzlaştırmanın umum paydaşlarının bire bir arada bulunduğu açık bir delege kitlesi düz almaktadır. Seminerde, telif kurumunun faal bire bir şekilde uygulanmasına ilgili konuların ele alınmasını, uzlaştırma sürecinin bildirme yüce aktörleri arasındaki iş birliği yollarının değerlendirilmesine yönelik platformun sağlanmasını ve kuruma ilgilendiren farkındalığın artırılmasını amaçlıyoruz.”

Seminerde, uzlaştırma kurumunda ehemmiyet yer eden konulara ilgili sunumlar gerçekleştirileceğini ve programın böylecene telif kurumu uygulamasının mevcut durumunun analizi ve değerlendirilmesi yapılarak, rey alışverişinde bulunulacağını dile getiren Öztürkmen, kurumun daha dolgunca yerlere gelmesi bağlamında çok yarayışlı sonuçlar ortaya konulacağını imge ettiğini vurguladı.

Öztürkmen, projenin, uygulayıcılara müteveccih önce seminerini Mardin’da başlattıklarını, ikincisini da 21-22 Kasım’bile Antalya’dahi gerçekleştireceklerini anlatım etti.

Konuşmaların ardından mümessil proje yetkilisi Dr. Bilge Çımbar, projenin faaliyetleri ve ulaşılan hedefler, Avrupa Konseyi Uzmanı Avukat Mjriana Visentin bile “karşılaştırmalı hukukta telif hakkı kurumu” ile ait yemek yaptı.

Seminere, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Entelektüel Turhan, Mardin Türe Komisyonu Başkanı Mehmet Bahir Malkoç ile hakimler, cumhuriyet savcıları, avukatlar, telif göz personeli ve manşet personeli katıldı.

Share: