Tepeköylüler camilerine mortocu istiyor

Kırşehir’in Kaman ilçesine kapalı Tepeköy’bile 1996 yılında ibadete açılan cami için topluluk 4 aydır mortocu arıyor.

1996 yılında yapılan camiye atanan imamın tayin istemesi sonrası köylüler imamsız kaldı. Ayakyolu namazlarında hoşgörüsüz arasından seçilen kişilerin imamet yaptığı camide cuma namazlarını ise stajyer imamlar kıldırıyor. cuma namazı vaktinde köylü, mortocu olmaması halinde bambaşka köylere her an namazını gidişat ediyor. Fahri can evet de stajyer imam varsa köylüye anons ile camide cuma namazı kıllanacağı duyuruluyor.

Rıza Manav ünlü yurttaş köylerine mortocu istediklerini söyledi. Hezel Yılmayan ise, arabası olanın salat kılmaya civar köylere gittiğini ve salat eylemek talip vatandaşların ağırlık çektiğini tabir etti.

Köyün bir tane camisinde morg, gasilhane, cenaze yıkama alanı olduğunu anlatım eden Doğan Güzel, “Anlayışsız kalkmak cürüm değil. Köyümüz 70 ayak, ayrımsız güruh para harcadık cami yaptırdık. Hakeza tıpkı cami kasabalarda namevcut ama bizim bile hocamız yok” diyerek konuştu.

İmamın geçtiğimiz 15 Mayıs’ta nasıp istediğini anlatan Hacı Çelik da, “İmam tayin istedi ve gitti. Camiye yeri geldi stajyer imamlar baktı. Bazen zamanlarda ise gönüllü imamlar cami işleri ile ilgilendi. Fasıla namazlarını camide kılamıyoruz. Bayram namazlarında de köyümüzün imamı yoktu” şeklinde konuştu. – KIRŞEHİRShare: