Terör örgütü PKK’ya başkaldırıcı ailelerin zürriyet nöbeti dördüncü yılında

Kandırılarak dağa kaçırılan çocukları amacıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı uğrunda 3 Ilkgüz 2019’dahi yerleşme eylemi başlatan ailelerin destani direnişi 4’üncü yılında. 304 ailenin katıldığı uşak nöbetinde 4 yılda herhangi bir bölüm yapılan çağrılar sonucu 37 teşekkül mensubu ailesine kavuştu.

Diyarbakır’üstelik, oğlunun HDP’liler marifetiyle dağa kaçırıldığını tez eden ana Hacire Akaret, HDP İl Başkanlığı binası önünde 22 Ağustos 2019’da oturma eylemi başlattı. Akaret, oğlunu teröre kurban kırpmak üzere başlattığı kararlı savaş yardımıyla 24 Ağustos 2019’de evladına kavuştu. Akar’ın kararlı eylemi ve yaktığı meşale, Türkiye’bile birçok aileye cesurluk ve düş oldu. Bu külhanbeyi duruşu gören aileler, 3 Ilkgüz 2019’birlikte HDP İl Başkanlığı uğrunda başlattığı zürriyet nöbeti 4’üncü yılına girdi.

Evlatlarını terörün batağından yetişmek talip ve Türkiye’nin ciharıyek yanından gelen sair ailelerin üstelik katılımıyla suret rastgele güzeşte zaman artarak 304’e ulaştı. İlk günden itibaren evlatlarına ittihat etmek için sürdürdükleri kararlı duruşlarıyla HDP el binası önünden ayrılmayan asıl ve babalar, edebiyat sıcağında, kışın soğuğunda eylemlerine vuzuh vermeden devam etti. Aileler, kat yerlerini gereksiz bırakmamak için aileleriyle dönüşümlü eylemi sürdürdü. Aileler, cemi dünyayı etkisi altına düzlük Covid-19 salgını döneminde dahi lazım tedbirleri alıp eylemlerinden vazgeçmedi. Geride küsurat 3 yılda annelerinin kucağındaki torunlar, ağabeyleri ve ablaları üzere bakir yaşlarına eylem çadırında girdi.

Kararlı vakfe 37 evladı ailesine kavuşturdu

Eylemle 37 sülale, terörün pençesinden kurtardıkları evlatlarına kavuşmanın sevincini yaşadı. Anne ve babalarının “idraksiz dön” çağrısına kaygısızca kalmayıp örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan çocukları gören başka aileler, eylemlerinde daha azimli arkaç geldi. Annelerin kararlı duruşu, HDP’ye kepenk kapattırdı. Ailelerin haykırışlarını sezmek istemeyen HDP’liler, çareyi ayrımsız müddet kepenklerini kapatmakta buldu. Ailelerin azimli duruşundan sonraları HDP, ülke binasında yaptığı faaliyetlerini ilçe binalarına taşıdı. İddialara göre, bu süreçte yıldırı örgütü PKK yandaşları, ailelere tehditlerde bulundu, onları yıldırmaya çalıştı. Teslim olan çoluk çocuk, ifadelerinde yaşadıkları her şeyin zorla yaptırıldığını öne sürdü.

Ailelerin duruşu, Türkiye sınırlarını aşarak Almanya’ya büyüklüğünde ulaştı

Ailelerin duruşu, Türkiye’ye ile ilişkin kalmadı. Almanya’ya büyüklüğünde ulaştı. Berlin’dahi aktif ve yıldırı örgütü PKK yandaşlarınca kaçırılan Nilüfer T’nin annesi Maide T, 12 Kasım 2019’dan beri bilgi alamadığı kızını ulaşmak üzere 29 Küçük Ay 2020’üstelik terör örgütüne arkalayan tıpkı derneğin önünde yurt eylemi başlattı. Maide T., elan bilahare eylemini Başbakanlık binası uğrunda sürdürdü. Ailelerin dolgunca sesi, İzmir, Van, Hakkari, Şırnak ve Muş’ta kıymet bularak buralarda gösteri başlatıldı. Bu haykırışlara Sivil Sosyete Kuruluşları, dernekler ve insanlar duyarsız kalmayarak ailelere destek ziyaretlerinde bulundu. Bindi ziyaretleri, bunlarla bağlı kalmadı. Evcil ve ecnebi diplomat ve bürokratlardan sanatkâr, spor camiasına kadar buldu.

Türkiye’dahi ve Diyarbakır’bile temaslarda kâin Avrupa Parlamentosu üyesi Tomas Zdechovsky 7 Teşrinisani 2019’dahi, Avrupa Konseyi Yerli ve Lehçe Yönetimler Kongresi Denetim Komisyonu Türkiye adam raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström 3 Teşrinievvel 2019’da, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick John Chilcott ve Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’nın dahi düzlük aldığı 9 ülkenin büyükelçisinin bulunduğu gök bilimi 8 Meyan 2019’da müzakere etti. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Avusturya’dan mevrut gurbetçiler dahi annelerle görüştü.

“40 senede geçse eyleme bitmeme edeceğiz”

Oğlu Engin üzere habitat eylemini sürdüren asıl Kamile Küçükdağ, üçüncü yılın bittiğini, 3 Ilkgüz’de dördüncü yıla gireceklerini söyledi. Çocuklarını almayana büyüklüğünde, ayakta olana büyüklüğünde, 40 senede geçse eyleme devam edeceklerini vurgulayan Küçükdağ, “Çocuklarımızı almadan buradan gitmeyeceğiz. Güneş Tacı virüs demedik, kar, kış demedik, yaz demedik, sonsuz buradayız. Tek şey istemiyoruz. Yalnız çocuklarımızı istiyoruz. Orası Tanrı yolu değildir; Tanrı yolu olsaydı derdim Allah yoludur kalsın. Onları kandırıyorlar. 37 yaşama teyit oldu. Ceza var diyorlar. Ceza namevcut” dedi.

“Gösteri, Diyarbakır ile vabeste kalmadı”

Süleyman Çetinkaya’nın ablası Zekiye Bozdağ, Hacire Akar’dan sonradan HDP önüne gelen ikinci eş olduklarını hatırlattı. Kardeşi Süleyman’ın 30 Ağustos 2019 yılında HDP Bilgisizlik Kolları eliyle kandırılarak dağa gönderildiğini öne süren Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 Eylül 2019’dan beri burada nöbetteyiz. Üçüncü yılımız bitiyor, dördüncü yıla giriyoruz. Bilcümle Türkiye’yi desteğe bekliyoruz. Eylem Diyarbakır ile kalmayıp Türkiye’nin birçok yerinde gösteri fail aileler oldu. Buradan de çocuklara sesleniyorum. Asıl ve babalar sizleri almayana kadar kesinlikle vazgeçmiyoruz.”

Utku Ziyalı’ın annesi Sabire Okumuş ise Samsun’dan geldiğini, oğlunun 2017 yılında HDP’liler vasıtasıyla kandırılarak dağa gönderildiğini müstakbel sürdü.

Mücadelelerinin üçüncü sene bittiğini, dördüncü yıla gireceklerini aktaran Görgülü, “Burada dört yıl değil, kırk yılda geçse mücadelemiz bitmeme edecek, burada evlatlarımızı bekliyoruz esas ve babalar yerine. Buradan evladıma dahi çağrıda gezmek istiyorum. Oğlum Utku, ne peki dön gel. Beş yıldır özleminle, hasretinle ölüyoruz” diyerek konuştu.

“Iletişim Araçları olmasaydı kimse sesimizi duymazdı”

Yusuf Begdaş’ın babası Ulu Begdaş bile 5 Mayıs 2019’dan beri HDP’nin kapısında olduğunu kaydetti. 3 yıl 3 kamer geçmiş oğlunun HDP’nin binasından gittiğini argüman fail Begdaş, “Burada yurt eylemine önceden bu büyüklüğünde evladımızı beklemiyorduk. 37 evladımızı getirdik. Hepsi ana ve babasına kavuştu. Medyanın da gücü vardı. Iletişim Araçları olmasaydı kimesne sesimizi duymazdı. Bütün medyaya teşekkür ederiz. Bu binayı çap kapatamadı, anne ve babalar kapattı. Çünkü bu HDP, hırsızdır. Bu ayrıntılar bu binadan gitti” şeklinde konuştu.

“Bu ülke sokakta müesses tıpkısı mevki değildir”

Gülcan Biçer’in babası Necmettin Biçer, kızının 2015 yılında yıldırı örgütü PKK’nın siyasal kolu HDP eliyle Adana’üstelik kaçırılıp bir şekilde terör örgütüne tasdik edildiğini argüman etti.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde ana ve babalar yerine üç yılı tamamlayacaklarını dile getiren Biçer, şu ifadelerde bulundu:

“Türkiye’nin beherglas yanından gelen aileler olarak eylemimizi sürdürmekte kararlıyız. en son çocuğumuz dağdan ininceye kadar kesinlikle buradan ayrılmayacağız. Herkes hakeza bilsin. HDP’lil bilsinler ki, bu mutluluk hepimizin. Yanlış yolda olduklarını henüz fark etmemişler. Bu devlet sokakta müesses tıpkı devlet değildir. Onların ensesinden ayrılmayacağız. Buraya geldik tıpkı sene dolmadan kilit vurup kapattılar. Suçlu oldukları üzere bizden kaçtılar.” – DİYARBAKIRShare: