TESK Genel Başkanı Palandöken: “Maşrık Kapı’nın açılmasıyla ekonomi canlanacak”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye- Ermenistan sınırındaki Şark Kapı’nın açılmasıyla bölgedeki ekonominin canlanacağını bildirdi.

Ardahan’birlikte muhtelif ziyaretlerde mevcut Palandöken, henüz sonradan Kars’a geldi.

Kars Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini mülakat fail Palandöken, kentteki aynı restoranda esnafla bire bir araya gelerek ülkü ve taleplerini dinledi.

Palandöken, burada yaptığı konuşmada, bölgedeki esnaf ve sanatkara tıpkı kat elan Koku Kredisi’nin verilmesiyle müntesip çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.

“Serhat şehri” diyerek tanımlanan Kars’ın esasta fırsatlar şehri olduğunu vurgulayan Palandöken, “Rastgele şeyin tıpkısı arada olduğu tıpkı kent ve bu konumda olan şehir sayısı çokça beş altı. Enerjik, üretken, aut pazarda kendi pazarını kurabilecek kalifiye yapılan zirai ürünleri bulunan. Oranlama ediyorum ki bundan sonraki süreçte da ferah olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Palandöken, Türkiye-Ermenistan sınırındaki Maşrık Kapı’nın açılmasının bölgeye yardım sağlayacağını dile getirdi.

Kentte üretilen benzen ürünlerinin pazarlanabilmesi üzere çizik kapısının heybetli olduğunu tamlayan Palandöken, şunları kaydetti:

“Buranın süt ve benzen ürünleri dünyaca ünlü, Kars kaşarı, Kars gravyeri ve benzeri şekilde benzen mamullerinden yapılan eksiksiz mahsulat üstelik dünya pazarına gidiyor. Esnaf bütün ona endekslendi, ihracatın henüz etkili olması, çizik ticaretinin yapılabilmesi için henüz doğrusu Kars’a yatırımcının gelebilmesi amacıyla bu bap olmazsa olmazı. Çünkü İpek Yolu geçidi bu, herhangi bir hangi büyüklüğünde üniversitelerin yapılması nüfusa eklenti, harcamalarda bir güçlenme olduysa da beklenenin olabilmesi için kesinkes Şarki Kapı’nın açılması gerekiyor. Heyetler görüşüyor, o dönemde bildiğiniz amacıyla savaştı, Karabağ’ın alınması önemliydi amma gelinen süreç ayrıntılı sürmemeli çıktı. Kapının açılmasıyla birlikte buradaki tutum canlanacak, bu canlanma ile batıdan bile buraya envestisman açmak üzere insanlar gelecek. Bütünleşmiş tesisleri ve hayvancılığın dışındaki ürünlerle birlikte Kars’ın canlanmasına bindi olacak. Ticaretteki yavaşlama, durağanlık buradaki yatırımcının üstelik envestisman yapması üzerine caydırıcı oluyor.”Share: