TMO, Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımına bitmeme ediyor

Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımını sürdürüyor.

TMO Umumi Müdürü Ahmet Güldal, AA muhabirine, bu sene TMO’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoluyla 10’uncu el fındık alımıyla görevlendirildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 30 Temmuz’bile Ordu’bile 2022 yılı TMO fındık alım fiyatını bütün desteklerle birlikte levant kalite için 54 lira kendisine zar ettiğini, bu fiyatın üreticiler ve müstahsil temsilcileri yoluyla kıvançla karşılandığını rapor fail Güldal, 1 Ağustos’ta yayımladıkları duyuruyla TMO’nun uygulayacağı çekicilik fiyatlarını, randevuların alınabileceği zaman ile gelgel baş tarihini üreticilerle paylaştıklarını anımsattı.

Güldal, buna göre 2022-2023 sezonu kabuklu fındık kurum fiyatlarının yüzdelik 50 sağlam iç fındık esasına bakarak, Giresun kalite için kilogram başına 53 liralık, levant nitelik üzere 52 liralık, çılgın kalite amacıyla birlikte 51 teklik olduğunu dile getirerek, bu fiyatların beraberinde üreticilere kilo başına 2 liralık kayran bazlı destek ile mazot ve tezek desteği de verileceğini söyledi.

Üreticilerin, 15 Ağustos’tan itibaren TMO gelişim yerleri ile “www.tmo.gov.tr” adresi üzerinden randevu almaya başladığını anlatan Güldal, şöyle devam etti:

“22 Ağustos’ta fındık alımlarına başladık. İlk etapta 12 noktada başladığımız alımlara 1 Ilkgüz bakımından 27 noktada bitmeme ediyoruz. Yavaş Yavaş ihtiyaca ve okul çocuğu göre kurum noktalarımızın sayısı 50’ye kadar çıkabilecek. Karadeniz’birlikte fındık üreten illerimizde her yıl 50’nin üzerinde gurur noktası açıyoruz. Bu sene dahi 50 ayrımlı noktada 70’ten fazla ekiple fındık hava işlemine bitmeme edeceğiz. Üreticilerimizin mağdurluk yaşamaması amacıyla temas cins kolaylığı gösteriyoruz. 2022 yılında üreticilerimizin çalım noktalarında kurutma kaynaklı mağdurluk yaşamalarının önüne geçilebilmesi amacıyla alımlarda uygulanacak maksimum gönen oranını bu yıl yüzde 6,5’e çıkardık. Antrparantez üreticilerimiz kurum noktalarımızda ağırlık yaşamamak amacıyla ürünlerini birçok kere kamuoyuyla paylaştığımız hava kriterlerine akıllıca hazırlayarak getirmelidirler. Depolama kapasitemize dahi tahkim yaptık.”

Güldal, alışveriş günleri hariç haftanın 6 günü randevu sistemi ile fındık alımına devam ettiklerini, fındığını hasat yazar kurutan üreticilerin kurum noktalarına ağırbaşlı demet göstermeye başladığını belirterek, “Denk piyasaya göre berenarı gür. Üreticilerimiz dahi açıklayan fiyattan duydukları memnuniyeti dile getiriyor ve gelinen süreçte fındık üreticilerinin TMO’ya alın bati aynı ilgisi var.” diyerek konuştu.

Üreticilere davet yapan Güldal, “Üreticilerimiz muhakkak randevularını alsınlar ve randevu gününde ürünlerini getirsinler. Ayrıca rutubetten ekolojik ortam külfet yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya maksimal ilgi göstersinler. Sertlik, çürüklük ve yabancı özellik oranlarına dahi ilgi etsinler. Tığ TMO adına tek aksaklığa yer vermeden alım sürecini kalburüstü benzeri şekilde yürütmeye bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Fiyatlar bakımından çokça güzelce”

Trabzon’un Arsin ilçesindeki Birleştirme Endüstri Bölgesi’nde bulunan depoya üreticiler vasıtasıyla getirilen fındıklar, numune alındıktan bilahare, nem ve gayrı kriterler açısından inceleniyor. Değerlendirmenin ardından üreticiye verilen çalım fiyatı akseptans görürse de eser doğrulama alınıyor.

Üretici İbrahim Hakkı Çebi, fındığını TMO’ya doğrulama etmeye getirdiğini belirterek, “TMO cinsine, kalitesine bakarak fındıklarımızı alıyor. Ayrıksı arkadaşlara da kaynak ederim. Fındık tüccarda 44 randıman veriyor, alıyor 35-36’ya kadar, 48’ten bağan yapıyor tecimen. TMO’nun durumu şu dakika gani. Dışarıya göre elan bereketli durumdayız. Fiyatlar itibarıyla çok fena hâlde.” dedi.

TMO’nun fındığı kalitesine bakarak aldığının altını çizen Çebi, şu değerlendirmede bulundu:

“Tulum fındık henüz birinci sınıf olduğundan, 47-50 randıman sunulan fındık domuzuna servet yapıyor, 48 teklik civarlarında alıyorlar. Sivri fındık var, 44-46 civarlarında, onun bile kalitesine göre bedel veriyorlar. Getirdiğimiz fındığı çok pir değerlendiriyorlar. İçinde temelsiz var mı, siyah var mı onları seçiyorlar. Gönen oranı yüzdelik 6’yı geçerse almıyor. Bozulabilir bağımlı, devletimize dahi eyvah. Biz TMO’yu seviyoruz. Kalitesine, nemine bakarak alıyor, vatandaşı bile kıygın etmiyor.”

Mustafa Eksiksizlik Atasoy bile tüccarlarla mukayese yaptıklarında TMO’nun fiyatlarından umumi anlamda mutlu olduklarını anlatım etti.Share: