Toplumsal konut projesinde ilk ad çekme çekimi Ardahan ve Şırnak’ta gerçekleştirildi! İşte sıradaki 10 ülke…

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ yoluyla hayata geçirilen Cumhuriyet tarihinin arz iri sosyal konut hamlesi “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında, konutların geçmiş kuraları Ardahan ve Şırnak’ta çekildi.

ARDAHAN’DA 250 BASAMAK İÇİN AD ÇEKME ÇEKİLDİ

Ardahan’da İnönü Mahallesi’ndeki Kazım Karabekir Spor Salonu’nda düzenlenen kura törenine, Ilbay Vekili Mecnunca Çıpa, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bahtiyar Topal ile konutlara referans fail aileler katıldı. 250 konutun kuraları çekildi. Noter nezdinde önceki kurayı calip Ilbay Vekili Çipo, konutların şiddetli olmasını diledi.

“ALLAH DEVLETİMİZDEN RAZI OLSUN”

Önemsiz ismi çıkan doğruluk sahiplerinin adları yegâne biricik okunup sayısal ekrana yansıtıldı. Önemsiz ismi çıkan 15 Temmuz gazisi Yengi İpek, önce evine kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Togg’a üstelik topluluk olmayı tayf ettiğini ifade fail İpek, “Cenabihak devletimizden razı olsun. Iyice bir ruh. Aile sahibi olduk. İnşallah Togg’a da ehil oluruz. Allah herkese nasip etsin.” ifadelerini kullandı.

ŞIRNAK’TA 1450 HANE SAHİPLERİNİ BULDU

İlk kura Ardahan’ın birlikte 1450 konut amacıyla Şırnak’ta da çekildi. Şırnak Spor Salonunda gerçekleştirilen ad çekme töreninde mütekellim TOKİ Finansman Kat Başkanı Ayhan Kara, projenin hoş olmasını diledi. İlk kurayı Şırnak’tan başlattıklarını ifade fail Yağız, “Cumhurbaşkanımızın 20 sene önceki ortaya koyduğu iradeyle gelişigüzel planlı kentleşme ve konut istihsal seferberliği kapsamında 20 yılda 1 milyon 170 bin bölük rakamına ulaşıldı. Toplu Konut İdaresi olarak okullardan üniversitelere, spor salonlarından mahdut ve pansiyonlara, hastanelerden keyif ocaklarına, ticari hisse senedi yerlerinden kütüphanelere, camilerden amme hizmet binalarına, stadyumlardan kavim bahçelerine büyüklüğünde 35 bin 335 eseri kazandırdık.” dedi.

“2 YIL İÇİNDE 250 BİN KONUTU TESLİM EDECEĞİZ”

Yağız, daha başvuru süreci devam ederken 25 Ekim’de 17 ilde 6 bine mümasil konutun temelini attıklarını anlatarak, zaman ise önceki kuraları Şırnak’tan başlattıklarını belirtti. “Saraka verdiğimiz gibi 2 sene süresince 250 bin konutumuzu tasdik edip, sizlerin hizmetine sunacağız” diyen Kişmiri, projelerin vatandaşların çalım gücü kasten fiyatlandırıldığını bildirdi.

Kara, Dolgun Göz İdaresi adına Şırnak’ta 86 şantiyede 11 bin 247 bölük, 1 kavim bahçesi ,17 cami, 7 amme hizmet binası, 28 beş, 1 yetiştirme yurdu 13 ortaöğretim, 2 pansiyon, 1 dispanser, 1 büfe ve 62 ticaret merkezi yatırımları ile kente katkıda bulunduklarını sözlerine ekledi.

“FAKİR AİLELERE BİR NÖBET HENÜZ SAHİP ÇIKTI”

Adalet sahiplerinden Zehra Bilir, adının kura ile belirlendiğini belirterek, Cumhur Reisi Erdoğan’a teşekkürname ettiğini anlatım etti. Bilir, “Bu projeyi yaptı, fukara ailelere tıpkısı öğün daha eş imdi.” diye konuştu. Abdullah Payan bile emekli olduğunu projeye başvurduğunu belirterek, isminin okunduğunu, bu sayede sülale sahibi olacağını anlattı. Reisicumhur Erdoğan’a teşekkür fail Binnetice, “Tanri ondan razı olsun. İnşallah devamı sağlık, bütün ev sahibi olur.” dedi.

Kura törenine, Şehremaneti Başkan Vekili Ayten Algül, TSO Başkanı Osman Geliş, Kasaba Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürü Ahmet Mecnunca ve kurum temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

KURA ÇEKİMLERİNİN GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ İLLER

Ayrıca; 8 Kasım’birlikte 1070 basamak amacıyla Kars ve 903 ev için Siirt’te, 9 Kasım’dahi 550 hane için Iğdır ve 1850 hane üzere Batman’dahi, 10 Kasım’de 1480 bölük amacıyla Ağrı’üstelik, 10-11 Kasım’da 2 bin 550 ev üzere Mardin’de, 11-12 Kasım’üstelik 2 bin 800 göz için Van’dahi, 13-14-15-16 Kasım’dahi 7 bin 100 konut için Şanlıurfa’da, 15 Kasım’dahi 804 basamak için Hakkari’de ve 16 Kasım’üstelik 1250 bölük üzere Bitlis’te ad çekme çekimi yapılacak. Kura çekimi kâtibiadil nezdinde yapılacak ve etkili yayınlanacak.

Share: