Toroslar’da Utku Haftası, karakucak güreşleriyle şenlenecek

Mersin’in minval ilçe Toroslar Belediyesinin geleneksel olarak düzenlediği karakucak güreşleri, 29 Ağustos’ta Soğucak, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Gözne Mahallesi’nde yapılacak.

Ünlü sanatçılar Kıraç, Kurtuluş Kuş ve Burak Endişe konserleriyle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünü coşkuyla kutlayacak olan uray, ata sporu güreşi bu yıl dahi Galibiyet Haftası’nda Mersinlilerle buluşturacak. Toroslar Belediyesinin Soğucak ve Gözne mahallelerinde 2 dönem yoğun organize edeceği karakucak güreşleri, 29 Ağustos Pazartesi günü Soğucak güreş alanında saat 14.00’dahi başlayacak. Türkiye’nin ciharıyek yanından sporcuların katılacağı müsabakalar minikler, yıldızlar ve erkân kategorisinde gerçekleştirilecek. Türk güreşinin efsane isimlerinin dahi saha alacağı etkinliğin ikincisi ise 30 Ağustos Salı haset Utku Bayramı’nda Gözne Güreş Alanında saat 14.00’üstelik yapılacak. Sporcular asker meydanına çıkarak, atalarımızın destani zaferi anısına uğraş edecek. Güreş müsabakalarında kategorilerinde dereceye girenlere madalya ve mülk ödülü verilecek.

Toroslar Belediye Reisi Atsız Afşın Yılmayan, 7’den 70’e umum hemşehrilerini müsabakaları izlemeye davet etti. 30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü sene dönümü etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirecekleri güreş müsabakalarına katılacak eksiksiz sporculara başarılar dileyen Yılmaz, amaçlarının dede sporu güreşi gençlere sevdirmek olduğunu belirterek, “Hem zaferimizi kutluyoruz hem da ata sporumuzu yaşatıyoruz. Ağustos kocaoğlan, Türk’ün zafer ayıdır. Adlı sanatçılarımızın tayf alacağı konserlerimizin yanı sıra 2 bölüm üst üste düzenleyeceğimiz güreş müsabakalarıyla Utku Haftası’nı halkımızla birlikte coşkuyla kutlayacağız. Koskocaman zaferimizin gururunu hep gelişigüzel taçlandırmak için mecmu halkımızı etkinliklerimize bekliyoruz. Bundan 100 sene önce angajman ve beraberlik içerisinde kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan fail özellikle Cumhuriyetimizin kurucusu Celil Önderimiz Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, cebe arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nın mecmu kahramanlarını, ermiş şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, tevakki etmek ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu. – MERSİN

Share: