Trabzon haberleri! Gürcistan’dan mevrut pestil Trabzon’da ameliyatla yeniden sağlığına kavuştu

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Döş Cerrahisi Polikliniği’ne başvuran 17 yaşındaki sökel, tutkun ameliyatla sağlığına kavuştu.

KTÜ’den yapılan açıklamaya bakarak, katmerli terleme şikayeti zımnında Farabi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği’ne başvuran Gürcistan uyruklu Omarı Bekadze’ye, “primer hiperhidroz” tanısı konuldu.

Bekadze, Prof. Dr. Ihtişam Tekinbaş liderliğindeki takım aracılığıyla “Vats Sempatektomi” tekniği yerine adlandırılan vabeste cerrahi müdahale yöntemiyle tedavisi sonrası taburcu edildi.

Prof. Dr. Tekinbaş, hiperhidrozun çoğunlukla avuç içi, hamil altı, ayakların ve yüzün sivri terlemesiyle seyreden aynı çor olduğunu belirterek, “Enfeksiyon, tılsım kullanımı, metabolik ve iç salgı bozuklukları kabil nedenlerin nadiren tetiklediği aşırı terleme hastalığında, çoğu hastada alttaki yatan herhangi uzvi aynı faktör bulamayabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uyguladıkları Sempatektomi tekniğinin, bu hastalığın sunu deli dolu ve konforlu tedavi yöntemi olduğunun altını çizen Tekinbaş, “Takviye altından bire bir santimetrelik kesiler ve sınırlanmış yöntem ile operasyonu amelî gerçekleştiriyoruz. Istenmeyen Durum evolüsyon riski de çok bağan oluyor. Hastalarımız hızlıca iyileşip az daha ertesi çağ işbaşı yapabilecek durumda oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bekadze bile Tekinbaş ve ekibine teşekkür ederek, şunları kaydetti:

“Çok terlediğim üzere çocukluğumdan beri anında değme aktarılma balaban teessürat yaşadım. Kimseyle tokalaşamıyordum, peyda ilim kıyafetler giyemiyordum. Bu buut içtimai hayatımı çokça hırçın etkiliyordu. Bu kadar cılız tıpkısı ameliyatla iyileştiğim üzere haddinden fazla mutluyum. Bu hastalıktan bu büyüklüğünde dümdüz kurtulabileceğimi bilseydim çok henüz önce buraya gelirdim. KTÜ Farabi Hastanesi, bu konuda uzmanlaşmış. Bu hastalıktan mustarip olan herkesi Trabzon’daki KTÜ Farabi Hastanesi’nde tedavi olmasını kaynak ederim.”

Share: