Trabzon taşınmazlar sektöründe Arap mütercim ve çerçi sorunu

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Karayemiş, Arap tercümanlar ve ayakçıların Trabzon gayrimenkul sektörüne ve tüketiciye zarar verdiğini söyledi.

Trabzon’un Türkiye’birlikte Arap yatırımcıların bölük aldığı iller beyninde düzlük aldığını hatırlatan Karayemiş, “Arap yatırımcılara, mesai hırsızları diye tabir ettiğimiz simsarlar ve ayakçılar aracılığıyla verilen faziletli fiyat mıntıka insanına dahi yansıdığı üzere hane alımlarını zorlaştırıyor. Trabzon’de saha parkında, kafelerde ve şehrin heterojen yerlerinde odaklanmış ve kümelenmiş hiç aynı mükellefiyeti ve yetkisi olmayan emek hırsızlarına, vatandaşlarımızın ve gayrimenkul sektöründe zindelik gösteren meslektaşlarımızın öz saygı etmemelerini ve mağdur olmamalarını rağbet etmekteyiz” dedi.

“Sana Fellah alıcı getireceğim, daire başına şu büyüklüğünde TL alırım” gibi teklifte bulunuyorlar

Karayemiş, yaz ayının gelmesiyle gelişigüzel başlayan hareketliliğin herhangi bir sektörde olduğu üzere yapım ve yurt sektöründe de başladığını belirterek “Yerel tüketicilerimizin ve Zenci ülkelerinden bölgemize gelip üstelik yurt ahzetmek isteyenlerin yatırımcıların, bölgemize dışardan gelen Arapça alim art niyetli kişilerin, yabancı müşteriye meri fahiş eşit uygulamasının Arap yatırımcılara verilen faziletkâr karşılık toprak insanına da yansıdığı kadar yerli tüketicilerin basamak alımlarını zorlaştırıyor. Bunun birlikte bire bir çevirmen furyası aldı başını gidiyor. Zenci yatırımcıların bu çalım satımlarına aracılık edenler, Arapça alim genelde hiçbir yetkisi sıfır kişilerdir. Üniversitede okuyan Gündüz Feneri asıllı öğrenciler, gâh otel personelleri, kâh volta şirketlerinin tercümanları veya İngilizce ve Arabi bilici şahıslar, inşaat firmaları ve yurt sahiplerine gittiklerinde, ‘Sana Arap alıcı getireceğim, kat başına şu büyüklüğünde TL alırım’ gibi öneri verebiliyorlar. Haliyle bu fiyatlar yükseldiği kadar hem ecnebi hem üstelik yerli müşterileri damarı bozuk şekilde sirayet etmektedir. İşin özge biberli tarafı, yurt sektöründe cıvıltı gösteren yükümlü olan hisse senedi yeri kirası, alacak ödeyen, istihdam sağlayıcı işini mucibince fail emlak bürosu esnafımız, ayakçı diye anlatım ettiğimiz kişiler yoluyla kıygınlık yaşamasıdır. Bu doğrultuda mükellef olan esnafın haklarını koruyup himaye etmek bizlerin görevi olduğu kabilinden ait kurumların üstelik ayrımsız nevi görevidir. İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası kendisine araç dışılığa kaygısız kalamayacağımız kabilinden hep ait kurumların konusunda düşen görevleri yerine getirmelerini istiyoruz. Vasıta dışı çalışan ayakçılar yerel ve yabancı tüketiciye maddesel ve manevi zarar verebiliyorlar. Bilhassa emlak sektörünün sezon itibarı ve ecnebi yatırımcıların bölgemize envestisman yapmalarından ve gezmeye gelmelerinden etraf, yurt almak talip kişilerin aksata yapacak oldukları kişilere çokça dikkat etmeleri, sorunlarla karşılaşmamaları üzere seçkin şeyden öte dolandırılmamaları için banko mükellef olan esnafları tercih etmeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Mezuniyet belgesi olmayan mükellefiyeti bulunmayan kişilerle alışveriş yapmasınlar”

Taflan, Arapça bilen yetkisiz kişilerin ve iş hırsızı ayakçıların Trabzon’a akıbet dönemde şehir dışından geldiğine özen çekerek “Trabzon’daki ayakçıların yetmediği kabilinden artık ayrışık bölgelerden ilimize eskimemiş ayakçılar gelmektedir. Bizim sektördeki doneleri toplayıp Araplara satmaya çalışıyorlar. Ne oldukları kim oldukları muhtemelen değil. Üstünkörü mıdır ayyar mıdır nedir bilmiyoruz. Bazı firmalar ve satıcılar bunlara izin vermekte ve bunlarla çalışmaktadır. Taşınmazlar sektöründe canlılık gösteren azınlıkta birlikte olsa bazı meslektaşlarımız ayakçı diye anlatım ettiğimiz say hırsızlarını, herhangi bir Arabi bilen kişileri, ofislerine sokmasınlar onlarla teşrikimesai yapmasınlar. Emlak paylaşımında bulunmasınlar. Apartman sitelerinde görev fail gâh işyar kişilere kartvizitlerini dağıtmasınlar. Mesleğine meslektaşlarına ve tüketiciye utanmak duysunlar. Buradan apartman şehir yönetimlerine dahi sesleniyorum, dolaylı yoldan taşınmazlar faaliyetlerinde bulunan kent görevlisi olan kişilere lütfen müdahale etsinler. Alıcılar, mezuniyet belgesi olmayan mükellefiyeti namevcut kişilerle aksata yapmasınlar” uyarılarında bulundu. – TRABZON

Share: