Trabzon’da sezonluk işçinin öldürülmesiyle ilişkin 2 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi

Trabzon’un Of ilçesinde mevsimsel işçinin tabancayla öldürülmesiyle ilgilendiren 2 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

Trabzon 2. Bunaltıcı Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, mevsimlik ekincilik işçisi olan eniştesi Saddam Tütün’ı tabancayla öldürdüğü suçlamasıyla mevkuf yargılanan Garaz Karamercan ve avukatı ile maktulün ailesi amade bulundu. Ev hapsi ile yargılanan maktulün eşi Saliha Tütün ise duruşmaya, Adilcevaz Adliyesi’nden Patırtılı ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada, Bursa Adliyesi’nden SEGBİS yoluyla tanık kendisine dinlenen maktulün kardeşi Ercan Esrar, sanıklardan Saliha Esrar’ın ölen abisinin eşi olduğunu ancak olaydan 6 ay geçmiş ayrıldıklarını söyledi.

Olay günü abisinin evden hariç çıktığını, bir müddet sonraları silah sesi duyması üstüne kendisinin üstelik hariç çıktığında ağabeyini çorlu halde yerde yatarken gördüğünü anlatan Yaman, silahla vurulan ağabeyini araçla hastaneye götürdüğünü kaydetti.

Olaydan ilk abisi ile alın tarafın sosyal medya üzerinden birbirlerini yıldırma ettiklerini duyduğunu belirten Yaman, yengesi Saliha Tütün’ın namına, ağabeyinin, benzeri akrabasıyla ilişkisi olduğunu söylediğini öne sürerek, “Ego buna inanmadım. Bununla ilişik ses kaydı de duymadım.” ifadelerini kullandı.

Familya hapsi cezası kâin maznun Saliha Esrar birlikte Adilcevaz Adliyesi’nden SEGBİS marifetiyle yaptığı savunmasında, eşinin tıpkı akrabasıyla ilişkisi olduğunu ve bu yüzden kendisiyle tartıştıklarını söyledi.

Tartışma sırasında eşinin boğazını sıktığını, bunun üstüne karakola her an şikayetçi olduğunu belirten Duman, eğer karakola gitmemiş olsaydı eşinin kendisini öldüreceğini sav etti.

Tutuklu maznun Meram Karamercan ise eniştesi olan öldürülmüş Saddam Yaman’ın daima toplumsal medyadan kendilerini gözdağı ettiğini öne sürerek, “8 yıldır Saddam’ın bizi yıldırma ettiğini Ercan gördü. Başkaca babam öldükten 2 zaman sonraları internetten baziçe daveti gönderdiler. Kortej kadir kabilinden davrandılar.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet savcısı ve avukatların dinlenmesinin ardından murafaa heyeti, sanıkların kâin halinin devamına, olaydan 6 ay önceki ruhsal tedavi görmeye başladığını gelecek süren Saliha Tütün’ın esenlik durumu için anlatım alınmasına, sanık Saliha Yaman’ın öldürülen babasının dosyasının da sorun kapsamında incelenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Olayın geçmişi

Bitlis’te aktif Mehmet Salih Karamercan, Aralık 2020’dahi damadı Saddam Kötü’ın kardeşi Fettah Tütün ile aralarında çıkan ağız dalaşı sonrası öldürülmüştü.

Olaydan tıpkısı süre sonraları sezonluk iştirakçi kendisine Trabzon’un Of ilçesine gelen Saddam Yaman, 12 Ağustos 2021’üstelik kayınbiraderi Amaç Karamercan aracılığıyla sokakta tabancayla vurarak sakil yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Olayın peşi sıra gözaltına alınan Karamercan hakimlikçe tutuklanmış, kendisine müzaheret ettiği öne sürülen kardeşi Saliha Esrar ise konut terk etmeme gibi salıverilmişti.

Share: