Trafik kazasında evladını kaybeden familya şikayetten vazgeçti

Gidiş Geliş kazasında evladını kaybeden sülale şikayetten vazgeçti

– Adam gidiş geliş kazasına karışan kaymakama 2 yıldan 6 yıla büyüklüğünde mapus cezası talebiyle sav açıldı

DİYARBAKIR – Batman’ın Gercüş Kaymakamı iken Diyarbakır’birlikte ölümlü trafik kazasına müdahil ve tutuklanarak görevinden uzaklaştırılan Server Sinanoğlu için maktulün ailesi şikayetten vazgeçti. Ilçebay karşı “şuurlu taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2 yıldan 6 yıla büyüklüğünde delik cezası talebiyle sav açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Altını Başsavcılığının Server Sinanoğlu üzerine hazırladığı savca, 11. Tehlikeli Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede 15 Temmuz’birlikte Sinanoğlu’nun kullandığı 72 EP 436 plakalı cipin Batman-Diyarbakır kişmiri önünde araçlar üzere yeşil kandil yandığı esnada yolun karşı tarafına geçmeye etkin 13 yaşındaki Muhammed Çelik’e çarptığı ve yaralanan çocuğun kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. Sinanoğlu’nun aracının çocuğa çarptıktan sonradan karşı şeritte al ışıkta bekleyen bir araca çarparak durduğu kaydedilen iddianamede, bu aracın sürücüsü M.O.’nun dahi yaralandığı belirtildi. Araçta yapılan aramada abes etanol kutusu bulunduğu tamlanan iddianamede, manşet görevlilerince yapılan imtihan neticesinde Sinanoğlu’nun 0,27 promil alkollü olduğunun belirleme edildiği kaydedildi. İddianamede maktulün ana ve babasının 25 Temmuz’de dilekçeyle yaptığı başvuruda maddesel ve manevi zararlarının karşılandığını, şüpheliden şikayetçi olmadıklarını anlatım ettikleri yer aldı.

İddianamede yer düzlük trafik bilirkişisi vasıtasıyla hazırlanan raporda ise şu ifadelere meydan verildi:

“Maktul Çelik’in ‘gelgeç ve ekol geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde yayalar için aydınlık meni olduğu, yayaların bu işaretlere uyması’ maddesini ihlal ettiğinden asli detone olduğu belirlenmiştir. Sinanoğlu ise ‘sürücüler kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, belen üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yolcu geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, imal ve tamir alanlarına girerken hızlarını hafifletmek zorundadırlar’ maddesini, ‘uyuşturucu yahut uyaran maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin yağız uğrunda çevirgeç sürmeleri yasaktır’ maddesini ihlal ettiğinden sekunder kusurlu olduğu belirleme edilmiştir. Kazada yaralanan M.O.’nun kazada kusur ve duraç ihlalinin olmadığı kanaatine varılmıştır.”

İddianamenin serencam ve kıymetlendirme kısmında ise, “Sakil, 0,27 promil seviyesinde alkollü olup kavşağa girdiğinde hızını azaltmamak ve öz beyanına göre üstelik site içi hız sınırının üzerinde dil girmek yoluyla ilgi ve ilgi yükümlülüğüne ters şekilde cereyan ederek irsal ve idaresindeki 72 EP 436 plakalı araçla çarptığı Muhammed Çelik’in ölümüne neden olmak aracılığıyla konusunda tehirli suçu işlediği anlaşıldığından, eylemine uyan irsal maddesi layıkıyla cezalandırılmalıdır” ifadelerine kayran verildi.

İddianamede, Sinanoğlu üzerine aracına çarparak yaralanmasına neden olduğu M.O.’nun şikayetçi olmaması nedeniyle buna ilişkin kovuşturmaya meydan olmadığına dair eklenmiş karar verildiği belirtildi. Server Sinanoğlu hakkında “bilinçli taksirle ölüme sebep olmak” suçundan 2 yıldan 6 yıla büyüklüğünde mahpushane cezası isteniyor. İçişleri Bakanlığı, Gercüş Kaymakamı iken benibeşer trafik kazasına karışan Sinanoğlu’nu görevden uzaklaştırmıştı.

(RK-CC-DK-Y)Share: