Trafik kazasında evlatlarını kaybetmişlerdi! O sülale şikayetten vazgeçti, alkollü kaymakamın 6 yıla kadar hapsi isteniyor

Diyarbakır Cumhuriyet Altını Başsavcılığının Server Sinanoğlu hakkında hazırladığı savca, 11. Yavaş Ukubet Mahkemesince kabul edildi. İddianamede 15 Temmuz’birlikte Sinanoğlu’nun kullandığı 72 EP 436 plakalı cipin Batman-Diyarbakır kara amacında araçlar üzere yeşil çerağ yandığı esnada yolun cebin tarafına geçmeye çalışan 13 yaşındaki Muhammed Çelik’e çarptığı ve yaralanan çocuğun kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. Sinanoğlu’nun aracının çocuğa çarptıktan sonra karşı şeritte kırmızı ışıkta bekleyen tıpkı araca çarparak durduğu kaydedilen iddianamede, bu aracın sürücüsü M.O.’nun de yaralandığı belirtildi. Araçta yapılan aramada yersiz ispirto kutusu bulunduğu tamlanan iddianamede, kolluk görevlilerince yapılan test neticesinde Sinanoğlu’nun 0,27 promil alkollü olduğunun belirleme edildiği kaydedildi. İddianamede maktulün ana ve babasının 25 Temmuz’bile dilekçeyle yaptığı başvuruda maddi ve manevi zararlarının karşılandığını, şüpheliden şikayetçi olmadıklarını anlatım ettikleri düz aldı.

KAYMAKAMDA MAKTUL ÜSTELIK DETONE BULUNDU

İddianamede düzlük kayran gidiş geliş bilirkişisi aracılığıyla hazırlanan raporda, “Maktul Çelik’in ‘bulaşıcı ve meslek geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde yayalar amacıyla kültürlü işaret olduğu, yayaların bu işaretlere uyması’ maddesini ihlal ettiğinden asli detone olduğu belirlenmiştir. Sinanoğlu ise ‘sürücüler kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, bayır üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, bulaşan geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, ancak köprü ve menfezlere yaklaşırken, imal ve onarım alanlarına girerken hızlarını budamak zorundadırlar’ maddesini, ‘uyuşturucu veya münebbih maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin yağız yolunda dil sürmeleri yasaktır’ maddesini ihlal ettiğinden sekunder detone olduğu tespit edilmiştir. Kazada yaralanan M.O.’nun kazada ayıp ve taban ihlalinin olmadığı kanaatine varılmıştır.” ifadeleri düz aldı.

KAYMAKAMIN CEZALANDIRILMASI İSTENDİ

İddianamenin sonuç ve kıymetlendirme kısmında ise, “Aynasız, 0,27 promil seviyesinde alkollü olup kavşağa girdiğinde hızını azaltmamak ve özlük beyanına bakarak de kent içi ivinti sınırının üstünde açar başlamak kanalıyla dikkat ve dikkat yükümlülüğüne karşıt şekilde hareket ederek irsal ve idaresindeki 72 EP 436 plakalı araçla çarptığı Muhammed Çelik’in ölümüne neden olmak vasıtasıyla üstüne atılmış suçu işlediği anlaşıldığından, eylemine uyan irsal maddesi gereğince cezalandırılmalıdır” ifadelerine saha verildi.

2 YILDAN 6 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İddianamede, Sinanoğlu hakkında aracına çarparak yaralanmasına hastalık olduğu M.O.’nun şikayetçi olmaması dolayısıyla buna ilişik kovuşturmaya yer olmadığına dair munzam karar verildiği belirtildi. Server Sinanoğlu için “bilinçli taksirle ölüme sebep olmak” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar kodes cezası isteniyor. İçişleri Bakanlığı, Gercüş Kaymakamı iken âdem evladı trafik kazasına müdahil Sinanoğlu’nu görevden uzaklaştırmıştı.Share: