TRAKYA’DAHI ÜSTELIK BULGARİSTAN’DAKİ GENEL SEÇİMLER İÇİN SANDIK BAŞINA GİDİLDİ

BULGARİSTAN”da yapılan er umumi seçimde, Türkiye’üstelik kıpırdak soydaşlar sandık başına gidip oy kullandı.

Bulgaristan’bile alınan er intihap seçme kararının arkası sıra bugün yapılan seçimlerde Türkiye’dahi etkili çifte vatandaşlar birlikte görüş kullandı. Trakya’dahi, intihabat üzere Tekirdağ’bile 18, Kırklareli’birlikte 7, Edirne’da 3 gelmek amacıyla hep 28 kasa kuruldu. Soydaşlar, saat 07.00’den itibaren kasa başına giderken, seçime sargı gösterdikleri görüldü.

‘ARTIK İSTİKRARIN OLUŞMASINI İSTİYORUZ’

Edirne’dahi fikir kullanma işlemi merkezde Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ile 75’inci Yıl İlkokulu’nda ve Keşan ilçesinde gerçekleştirildi. Kentte tüvana tekme vatandaşlar ve Bulgar vatandaşları sabah erken saatlerden itibaren sandıkların yolunu tuttu. Trakya Balkan Türkleri Hars ve Tesanüt Derneği Başkanı Cevat Zaman, Bulgaristan’dahi bundan sonra denge oluşması gerektiğini belirterek, “Son 1.5 yıl içerisinde Bulgaristan’birlikte 4 intihap gerçekleştirildi. Bugün üstelik 4’üncüsünü yapıyoruz. Vatandaşımız ‘çıktı sıkıldık’ seçimlerden diyebilir amma gene bile kalabalık şekilde Edirne’deki seçmenimiz sandıklara gelmekte. Biz Bulgaristan Türkleri adına, özellikle Türkiye’birlikte dinamik soydaşlarımız namına şunu söyleyebiliriz, vatandaşlarımızın sandığa gitmekten utanç sebebi istikrarın olmaması. Bu nitelik vatandaşı etkiliyor. Tığ topluluk adına Bulgaristan ile Türkiye arasındaki gani ilişkilerin gelişmesi yönünde ceht sarf ediyoruz. Bu çabanın olması üzere dahi stabil bir yönetimin olması bizim arzumuz, gönlümüzden sabık bu. Herkes oyunu istediği partiye veya kişiye atabilir fakat bundan sonra denge olsun ve intihabat normal takviminde olsun” dedi.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Edirne’üstelik rey kullanan çifte yurttaş Erhan Yurtsever, “Vatandaşlık görevimizi namına getirdik. İnşallah hem desteklediğimiz parti muvaffakiyetli olur hem de Bulgaristan istikrara kavuşur. O nedenle görevimizi yaptık ve sonuçları bekleyeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Oyunu kullanan Vukuf Çavuşoğlu de, seçimlerin Bulgaristan için tatlıca olmasını diledi. Çavuşoğlu, “Hep gibi ben de buraya oyumu kullanmaya geldim. İnşallah bu kez Bulgaristan için dengeli aynı seçme tamam, inşallah komşumuza muvazene gelir. İnşallah yalabık peki” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ’BILE DAHI OY ISTIMAL İŞLEMİ BAŞLADI

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde 50’nci Sene Ortaokulu’nda kurulan sandıkta sabahın erken saatlerinde rey istimal işlemi başladı. Okula görüş kullanmaya gelen Bulgaristan göçmeni vatandaşlar oylarını kullandıktan sonraları evlerine döndü. Fikir kullanan vatandaşlardan Sakıncasız Yılmaz, “Olur bu sefer kazanacağız. Henüz çok saylav kazanmayı düşünüyoruz. Niyetimiz bu. Birçok sefer ertelerlerse ertelesinler, sonuçta tığ alacağımız oyları almaya geldik. Bunun üzere da sabah ercecik oyumuzu kullanmaya geldik” diyerek konuştu.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Erman Polat isimli vatandaş ise vatandaşlık görevini yaptıklarını belirtti. Çelik, “Bulgaristan’üstelik parlamento seçimlerinde rey kullandık. Sevdiğimiz partiye verdik, oyumuzu kullandık. Yurttaşlık görevimizi yaptık” şeklinde konuştu.

ELEKTRONİK OY KULLANMA

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde ise Havuzlar Ortaokulu’nda kurulan sandıklarda tekme vatandaşlar, saat 07.00’den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Elektronik rey istimal sisteminin üstelik kullandığı okulda yoğunluk oluştu. Listelerde isimleri olmayanlar ise okullardaki görevli yazıcılar aracılığıyla bildirge doldurup oylarını kullandı.

Share: