Trakya’dan zelzele bölgesine müzaheret ve destekler sürüyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dan zelzele bölgesine yardımlar devam ediyor.

Edirne’dahi, Il öncülüğünde AFAD İl Müdürlüğü koordinasyonunda planlı kampanya kapsamında vatandaşlar yardım malzemelerini Mimar Sinan Spor Salonu’na getiriyor.

Yardım cem merkezine bitişik ülke Bulgaristan’dan üstelik malzeme sevkiyatı sürüyor.

Kamu çalışanları ve vatandaşlar gelen yardımları çeşitlerine bakarak ayırıp koli ve çuvallara koyduktan sonra tırlara yüklüyor.

İlkokul öğrencisi harçlıklarını “Geçmiş olsun Türkiye’m” notuyla gönderdi

Mimar Sinan Spor Salonu’na ailesiyle gelen minik mektepli, duygularını aktardığı paye kağıdı ve harçlığını koyduğu zarfı görevlilere teyit etti.

Yardımsever öğrenci sıcaklıkölçer kağıdına, “Hep yaralılar amacıyla önceki olsun. Bütün aileler birbirine kavuşsun inşallah. Önceki olsun Türkiye’m” satırlarını yazdı.

İlkokul 3. dershane öğrencisi Eslem Cevahir, AA muhabirine, depremden etkilenenlere arkalama etmekten hava bahtiyar olduğunu söyledi.

Herkesin benzeri an geçmiş sağlığına kavuşmasını dileyen Elmas, “Biriktirdiğim harçlıklarımı depremden etkilenenlere gönderiyorum. Onlara muavenet etmek istiyorum. Biz Edirne’den onlara yardım gönderiyoruz, bütün arkalama etsin.” dedi.

Tekirdağ

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde belediyece toplanan 7 tır arkalama malzemesi AFAD koordinesinde deprem bölgesine gönderildi.

Dertli Şehremini Ahmet Sarıkurt, yaşamını yitirenlere Allah’tan yağmur, yaralılara felah diledi.

Zelzele bölgesine belediyenin taharri istirdat ekibini birlikte gönderme ettiklerini anlatan Sarıkurt, “Gittikçe yarışıyorlar, işleri yoz çok ağırlık. Umarım göçük altında mütezayit vatandaşlarımıza yeryüzü bodur sürede ulaşırlar ve onları gerileme altından kurtarırlar.” dedi.

Ergene Belediyesi birlikte AFAD koordinesinde zelzele bölgesine 4 tır yardım malzemesi gönderdi.

Belediye Reisi Rasim Yüksel, yaptığı açıklamada, yardım kampanyasına eksiksiz kaza halkının bindi verdiğini belirterek “Ergene olarak büyük bire bir kenetlenme büyük bire bir dayanışma sağladık. Yardımlarımız devam edecek.” diye konuştu.

Kapaklı Kaymakamlığınca toplanan benzeri tır müzaheret malzemesi birlikte depremzedelere ulaştırılmak amacıyla bölgeye gönderildi.

Kaymakam Bayram Sağır, ilçede ve bölgede başlatılan arkalama kampanyalarına ayni ve nakdi bindi veren tam STK’lere, sanayi kuruluşlarına, Kapaklı Belediyesine, vatandaşlara ve kurumlara teşekkür ederek “Depremin meydana geldiği geceden bugüne büyüklüğünde ilçemizdeki öğretmenlerimiz, jandarma ve inanma personelimiz özellikle başlamak amacıyla kamu amme kurumundaki görevli çalışma arkadaşlarımız çalışma saati gözetmeksizin kesintisiz depremzede vatandaşlarımız amacıyla düzentileme veriyor. Cenabıhak hepsinden razı olsun.” ifadesini kullandı.

Kırklareli’nde vatandaşlar depremzedeler üzere evlerinin kapılarını açtı

Lüleburgaz ilçesinin Atatürk Mahallesi’nde tüvana mütekait Oktay Seyyar, deprem bölgesinden tıpkısı aileyi mecmu masraflarını karşılayarak evinde misafir etmek için Lüleburgaz Kaymakamlığına

başvurdu.

Depremden çokça etkilendiğini belirten Seyyah şöyle konuştu:

“Yıkımın çokça balaban olduğunu durum ettim. Eşime ve çocuklarıma hakeza bir niyetimin olduğunu söyledim. Vicdanen bayındır etmediğimi, âdemiyet görevimiz olduğunu söyledim. Kollar de desteklediler. Elimden geldiğince evimde tıpkısı aileyi yekpare masraflarını kendim karşılayacağım şekilde Kaymakamlığa dilekçemi verdim. Esen olsunlar çalışanlar dahi bire bir dakika ilk dilekçemi el işi aldılar. Orada da duygulandım. Ülkemiz adına bu yadımlama çok nazik. Hoppadak devletten beklememek geçişsiz. Bizlere da fariza düştüğü için buna karar verdim. Şu anda ati cevabı bekliyorum.”

İş insanı Zevcan Vesile birlikte depremzede bire bir aileyi yatırmak üzere Kaymakamlığa başvurdu.

Eşi ve oğlu ile 4 fazlalık 1 evde yaşadığını anlatan Açacak, “Sarsıntı sonrası aşağı yemek bile kemirmek istemiyoruz. Başımızı yastığa koyup uyumaya çekiniyoruz. Yaşadığımız bu dokunaklı fenomen bizi tetikledi. Ilçebay Bey’e müracaatımızı yaptık. Benzeri eş dahi bizimle bu arada tasımızı, çorbamızı katılmak amacıyla bize verirlerse mutlu kalırız. Biz varsak cümle için varız. Bizler bile başımızı yastığa koyup abat uyuruz. İnşallah bizler kabilinden aileler bile çoğalır.” dedi.

Share: