TÜBİTAK Başkanı Evlek, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Marifet ve Musahabe Merkezi’ni mülakat etti

Türkiye Ilmî ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Veri ve Nutuk Merkezi’ni konuşma etti.

Mandal, müzakere sonrası, abuhava konusunun parçalanmamış dünyanın gündeminde olduğunu söyledi.

Her yerde, iklim üzerine öğrencilerin farkındalıklarının arttırılmasının amaçlandığını kaydeden Evlek, “Programın anne amacı 5 dönüş süresince hem Dumlupınar BİLSEM’birlikte aldıkları terbiye akabinde üstelik sahada değişik almaşık yenilenebilir erke kaynakları konusunda yerinde ziyaretlerle bunu gerçekleştirecekler. Şu anda hoppadak Türkiye’nin değil dünyanın sunma majör gündemi olan abuhava değişikliği konusuna birilerinin çözüm bulup, birilerinin geliştirdiği teknolojiyi bizde kullanalım anlayışı yoktur.” dedi.

Hasan Mandal konuşmasının devamında gençlere ve çocuklara güvendiğini rapor ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani Türkiye bu anlamda ne eyvah ki muktezi önlemler alınmazsa ilerde iklim göçmeni oluşturabilecek aynı büyüklük noktasında. Amma gençlere, öğrencilere, hal önerilerine baktıkça ego bundan geleceğimiz açısından yani yemeden içmeden bizim için değil, özellikler ati nesiller açısından balaban bir düş görüyorum. Bu umudu çabucak burada değil Türkiye’nin herhangi bir yerinde konuşma ettiğimiz devir bu çocukların, gençlerin heyecanı. Bunu iki hafta önce bütün Türkiye’den gelen gençlerle 81 ilden mevrut gençlerle Samsun’da yaşadık TEKNOFEST’te.”

Share: