Türk zırhlısından, güçlenen silahıyla İngiltere’de vücut gösterisi

Türk savunma sanayisinin zırhlı kara ara bulucu üreticilerinden Nurol Makina, 4 kıtada fariza özne Ejderha Dik 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracıyla Avrupa pazarındaki iddiasını İngiltere’ye taşıdı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye bakarak, Macaristan’de imzaladığı sözleşmeyle ilk defa Avrupa pazarına hamle atan Nurol Makina, bölge ülkelerindeki etkinliğini artırmaya yönelik girişimlerde bulunuyor. Romanya ve Slovakya’nın de aralarında olduğu ülkelerde muhtelif etkinliklere katılan şirket, Polonya’bile düzenlenen MSPO Uluslararası Defans Sanayii Fuarı’nda da bu sene ilk kez araçlarını tanıttı.

İngiltere’deki DSEI, Fransa’daki Eurosatory kabil dünyanın muhteşem savunma sanayisi fuarlarına katılarak Avrupa’bile göreve amade olduğu mesajını veren Nurol Makina, İngiltere’üstelik yeni bir aşama attı. Dünyanın önde mevrut kara ara bulucu ve ekipman üreticilerinin iştirakiyle İngiltere’bile düzenlenen DVD2022 Fuarı’na komütatör kategorisinde Türkiye’den ilk defa Ejderha Yalman 4×4 katıldı.

İngiltere Defans Bakanlığı aracılığıyla Millbrook’taki test merkezinde gerçekleştirilen fuar, dünyanın farklı noktalarından mevrut profesyonelleri, askeri personeli ve değişmeyen vericileri bir araya getirdi. Fuarda, 24 ülkeden 210’dan fazla şirket meydan aldı.

Daha faziletli ateş gücü üzere 30 milimetre tümden

Nurol Makina, kurduğu stantta askeri ve sivil ziyaretçilere Ejder Yalman 4×4’ü tanıttı, test parkurunda bile aracın bütün özelliklerini aktif teşhir imkanı buldu.

Ejderha Yalçın 4×4’ün üzerinde Samsun Daraç Savunmanın iştiraki Unirobotics’e ilişik 30 milimetre top sistemine yer verildi.

Ejder Sarp, 4 titrem faydalı angarya nakil kapasitesi ve erdemli stabil yapısı sebebiyle 30 milimetre tümden üzere faziletli keskin gücünü 4×4 araçta hassas şekilde kullanma imkanı sunuyor.

Muharebe sahasında mütebeddil koşullar, tehditlerin ebat ve etkinliğinin artması, henüz ırak mesafeden ve elan enerjik engelleme ihtiyacını yanında getiriyor. Nurol Makina bu ihtiyacı dikkate alarak Ejderha Sarp’ın silah sistemlerine 30 milim cümlesi ekledi.

Nurol Makina, fuarda sergilediği araçta ayrıca dünyanın önde mevrut savunma sanayisi şirketlerinden Almanya kökenli Rheinmetall’in akustik poligon belirleme sistemine meydan verdi. Bütünleşmiş çözümleme elektroniğine cemaat cıvıl cıvıl ayrımsız yankı bilimi sensörle kompakt bire bir arama ve görüntüleme ünitesinden oluşan tümce, 360 derecelik tazammun alanında araca müteveccih seçme saldırış girişiminde atıcının yerinin alıngan şekilde tayin edilmesini sağlıyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı etkinlikle, esmer aracı ve ekipmanı alanındaki güncel gelişmeleri takip etmeyi ve gelecek dönemde asayiş güçlerine kazandırmayı planladığı ürünleri belirlemeyi amaçlıyor.

Nurol Makina ise ilkin İngiltere gibi dünyanın ve Avrupa’nın önde mevrut, sınıfının arz gelişmiş ürünlerinin tercih edildiği pazarda vadi almayı, Avrupa’üstelik çevirgeç teslimatlarına başladığı Macaristan’a yeni ülkeleri eklemeyi hedefliyor. Şeriklik bu kapsamda, Ejderha Sarp 4×4 kabilinden savaşma sahasında kendisini kanıtlamış, çok farklı şartlarda gösterdiği faziletkâr güvenlik ve harekat performansıyla dikkati calip araçla yıpranmamış teşrikimesai fırsatlarına başlık aralamayı amaçlıyor.

Farklı ihtiyaçlara müteveccih şalter seçeneği

Ejderha Sert’ın temel gözetleme ve güvenlik, sezinleme, taktik füze taşıma/fırlatma, kumanda-arama, hava savunma, savaşma, personel sırtçı, kimyevi/biyolojik/radyolojik ve nükleer (KBRN) sezme, mayın/halk yapımı patlayıcı belirleme-imha, havan topu araçları ile zırhlı ambulans gibi konfigürasyonlarının Avrupa’daki ayrımlı kullanıcıların değişik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kebir tıpkı almaşık oluşturacağı belirtiliyor.

Bugüne kadar 1000’den çok üretilen Ejderha Dik 4×4, dört kıtada bakım veriyor. Ejderha Sarp, çokça rollü bir çevirgeç adına hem düzenli hem üstelik bakışımsız savaş ortamlarında silahlı kuvvetler ve asayiş güçleri üzere bildirme güvenilir 4×4 taktik tekerli zırhlı araçlardan biri oldu.Share: