Türkeli’de 30 Ağustos Zaferi kutlamaları

Sinop’un Türkeli ilçesinde, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle kutlama programı düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen programa, İlçe Kaymakamı Ongun Âşık Yılmayan, Belediye Reisi Veysel Atmaca, İlçe Cumhuriyet Altını Başsavcısı Enis Şadi Saka, kat amirleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na kaza ve şehremaneti başkanlığı çelenginin sunulmasının peşi sıra saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Uyanık Gedikli Çavuş Halil İbrahim Kaçar, yoluyla günün mazmun ve önemini belirten enformasyon yapıldı.

Kaçar, yaptığı konuşmada, “Bu utku; Ulu önder Atatürk’ün önderliğinde çekilmiş milli birlik ve muadele ruhu içerisinde, dünyanın genişlik dinamik ordularına cebin elde edilen, hürriyet ve bağımsızlık aşkı ile yanan bire bir milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferidir. Bu galebe; ülkemizi katetmek ve milletimizi boyunduruk altına almak, başkaca yok etmek talip güçler eliyle yıllar süresince gizlice hazırlanan planların o gün amacıyla sonuncusu olan Sevr paçavrasının yırtılıp atıldığı bugün, bu toprakların çın ve sonsuza büyüklüğünde yegâne sahibi olan yüce Türk milletinin ve yiğit Türk ordusunun bağımsızlığı ve hürriyeti söz konusu olduğunda, şüphesiz şahlandığının umum dünyaya gösterildiği gine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı, tarihte benzerinin bulunmadığı eşsiz aynı zaferdir. Türk tarihine zer harflerle yazılmış olan bu zaferin 100. sene dönümünde hakeza ayrımsız milletin bağrından sâdır Türk ordusunun mensubu olmakla alım duyuyoruz” dedi.

Törenin peşi sıra Türkeli Kaymakamlığı’nda tebrik kartı kabulü yapıldı. Tebrikat merasiminin arkası sıra izlence sona erdi. – SİNOP

Share: