Türkiye-Slovenya Yuvarlak Masa Toplantısı yapıldı

Dış Iktisadi İlişkiler Müesses (DEİK) Başkanı Başarmış Olpak, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’dan hisse senedi dünyası olarak Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve transit intikal konularında destek arzu ettiklerini bildirdi.

Türkiye-Slovenya Yazma Masa Toplantısı, Slovenya Cumhur Reisi Pahor ve iki devlet aksiyon insanlarının katılımıyla JW Marriott Hotel’üstelik gerçekleştirildi.

Olpak burada yaptığı konuşmada, “Slavlar ülkesi” anlamına gelen ve ekonomik hareketliliğiyle öne sâdır talih Slovenya’dan gelen misafirleri Türkiye’dahi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki mevki arasındaki ilişkilerin hem dostça biçimde sürdüğünü hem bile spektrum zarfında olduğunu, ilişkilerin bu eğiliminin soylu erki alanda bile kendisini gösterdiğini söyledi.

İki talih aut tecim hacminin 2021 yılında 2 milyar dolar olduğunu belirten Olpak, “Zait şekilde metanetli devam fail ticaretimiz var. Amacımız, hareket dünyası kendisine ticaretimizi istikrarlı şekilde tasarruf etmek. Cesamet yetkililerimiz, büyükelçilerimiz burada. Bunu yaparken da onlar önümüzü açacak, bizler birlikte hareket insanları olarak elan fazla himmet göstereceğiz.” dedi.

Olpak, 37 yıldır ayrımsız hareket platformu yerine cümbüş gösterdiklerini dile getirerek, “8’i sektörel ve özel gayeli görünmek amacıyla 151 aksiyon konseyimiz var. Bunlardan 143’ü ülkelerarası aksiyon konseyi.” ifadesini kullandı.

Teknoloji ve dijitalleşmenin farkında olduklarını, bu kapsamda Dijital Teknolojiler İş Konseyi’ni faaliyete aldıklarını dile getiren Olpak, Slovenya’nın bile akıbet zamanlarda açtığı Şevket Sayısal Dönüşüm Dairesi ile dijitalleşmeyi desteklediğini söyledi.

Olpak, iş dünyalarının bu konuya karşılıklı namına gelişigüzel odaklanabileceğini vurguladı.

AB denildiğinde bilcümle Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve transit intikal konularının gündeme geldiğine işaret fail Olpak, “Sayın Cumhurbaşkanından (Slovenya Cumhur Reisi Pahor) bu iki konuda kendilerinin desteğini hisse senedi dünyası olarak irade ettiğimizi ifade etmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Olpak, bilgelik ve networkün önemine dikkati çekerek, Sloven gelişim dünyasının bile DEİK’in mecmu dünyaya yaygın hisse senedi konseylerine ilişkin networkten yararlanabileceğini rapor etti.

Sloven yazar Vladimir Bartol’ün “Görüntü hayatın esas taşlarından biridir.” sözüne atıfta kâin Olpak, “Ütopyacı değiliz amma hayalet kurmanın büyük olduğunu düşünüyoruz. İş dünyası temsilcileri adına, önümüzdeki dönemde ticaret ve envestisman ilişkilerimizi elan gani noktalara taşımanın hayalini kurduğumuzu ifham etmek istiyorum.” dedi.

“Eskimemiş zürriyet sektörler ehemmiyet kazanacak”

DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi Başkanı Fatih Canpolat dahi toplantıyı, Kovid-19 salgını sonrası bakir dönemle gelişigüzel değme güzeşte periyot büyüyen ve gelişen düet ilişkilerin muhteşem aynı habercisi kendisine gördüklerini belirterek şunları kaydetti:

“İş konseyi kendisine karşı kanat kuruluşumuz Slovenya Uran ve Ticaret Odasının zer destekleriyle geçtiğimiz haziran ayında Slovenya’bile makro temaslarda bulunduk. Bu temas vesilesiyle bile Isloven ve Türk gelişim dünyasının, önümüzdeki dönemde var olan potansiyeli henüz de ati taşıyacağını, bulunan ticari hacmin çok daha ötesinde bire bir potansiyele erbap olduğunu gözlemledik. Otomotiv, enerji ve makina kabilinden öne sâdır sektörlerin birlikte, enformatik ve elektrikli cihazları kapsayan eskimemiş soy sop sektörlerin de gelecekteki dönemde önem kazanacağı bilinmelidir.

Türkiye-Slovenya İş Konseyi yerine önümüzdeki dönemde Isloven dostlarımızla çokça daha büyük girişimlerde ve ortaklıklarda bulunacağımıza olan inancımı tıpkısı misil elan ifşa etmek isterim. Bu kapsamda, ilkgüz ayının sonlarına akilane iki hisse senedi dünyasının kızıl katkılarıyla iş forumu düzenlemeyi planlıyoruz.”Share: