TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak, ilkgüz ayında meydana gelen 43 bin 734 trafik kazasında 18 bin 570 güç yaralandı, 214 birey üstelik hayatını kaybetti. Yılın önceki 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Inanma Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, eylül ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarına ilgili verileri ve mobese kameralarına yansıyan kaza görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i beşer, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı olmak üzere hep 43 bin 734 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 güç yaralandı, 214 güç birlikte hayatını kaybetti. Yılın ilk 9 ayında, trafik kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e bundan sonra. Ilkgüz ayında en çokça kaymakamlık trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da beşer, yaralanmalı ve maddesel hasarlı mecmu 5 bin 376 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 6 yaşama hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. Bildirme birkaç kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Ilkgüz 21 bin 38 güdücü alkollü namına dil kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 trafik cezası uygulandı. 125 bin 856 şalter ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Trafik Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli üstelik meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle davranış halindeki iki kişinin üzerine nöbet kenarındaki bire bir ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 sevimli hafif yaralandı. Nevşehir’bile sürücüsünün kontrolünden sâdır araba, ölçülü refüje çıkarken bu sırada yolun karşısına ayrılmak isteyen 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise gene sürücüsünün kontrolünden sâdır makine, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle giden ayrımsız bulaşan çarptı. Geçici, otomobilin çarpmasıyla kısaca 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN KAMIŞ TANIDIK ÇOBAN HATALARI

Öte yandan gidiş geliş kazalarında sunu yoğun tanidik sürücü hataları Trafik Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını kat, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, munsap derbent ve kaplamanın mikro olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit strateji ve tebdil kuralına uymamak, arkadan darp, zaman kurallarına uymamak, al ışık yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, vasıta giremez trafik işareti mevcut yerlere eksiltmek, yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı susmak, alkollü yerine vasıta buyurmak, lüks hemen komütatör kazanmak, geçme yasağı olan yerlerden boşlamak ve yanlış şekilde yahut yasak olan yerlere otopark eylemek.?

Share: