Türkiye’nin sunu yaşlı gazisi Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu’da toprağa verildi

İstanbul’da otama gördüğü hastanede 99 yaşında memat eden Türkiye’nin arz nemli gazisi ve Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Idarehane Başkanı zor Miralay Ulu Cesuroğlu, memleketi Kastamonu’da sonuç yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul’dan Kastamonu’ya getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi üzere Savaşçı Gaziler Derneği Kastamonu Şubesinin uğrunda merasim düzenlendi. Gazi arkadaşları, yakarış yazar Cesuroğlu’nun tabutu karşısında serencam nöbet selam durdu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk, gazetecilere, çokça kalbi kırık olduğunu söyledi.

Derneğin oluşumunda Cesuroğlu’nun koca yeri bulunduğunu vurgulayan Yuvarlak, “Ziyaretimiz bu şartlarda olmasaydı keşke amma hayatın gerçekleri bu. Bizlere ışık tuttu, defa gösterdi. Tığ onun fikirlerinden, vizyonundan yararlandık. Bu sunturlu derneğin oluşumunu sağladı. Bu güzelliği yarattığı için gönül borcu duyuyoruz.” dedi.

Cesuroğlu’nun Cumhuriyet Altını ile benzer olduğuna işaret fail Yuvarlak, “İstiklal Savaşı gazimiz kalmadı. Kore Savaşı gazilerimizden 800 can kaldı. Onların sunu büyüğü 95-96 yaşında. Rahmetlik en yaşlı gazimizdi ve en nemli idarehane başkanımızdı.” diyerek konuştu.

Daha sonra Nasrullah Camisi’ne getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi için askeri tören düzenlendi. Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç yoluyla kıldırılan cenaze namazının ardından Cesuroğlu’nun naaşı, askerlerin omzunda cenaze aracına taşındı.

Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu Şehitliği’nde toprağa verildi.

Törene Cesuroğlu’nun eşi Gülten Cesuroğlu’nun birlikte Kastamonu Valisi Avni Çakır, AK Tümen Kastamonu Milletvekili It Canlı Çelik ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: