ULUSKON Başkanı Atasoy’dan Azerbaycan Büyükelçiliği’ne görüşme

Uluslararası Envestisman ve İş Dünyası Konfedarasyonu (ULUSKON) Genel Başkanı ve Uluslararası İnsan Hakları Defans Komitesi (IHRDC) İyi Tasarı Elçisi Ayrıntı Emine Atasoy ve beraberindeki astronomi Azerbaycan Büyükelçiliği’ni konuşma etti.

Ziyaret kapsamında düet, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki dış alım, dış satım ve envestisman konularını ele aldı. Ziyarette Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammado,”Azerbaycan ve Türkiye askeri anlamda benzeri oldu. Askerler birbirlerinden yetişek gördüler. Askeri birlikteliğin dışında erke, taşımacılık, ekincilik, sanayii, turizm ve birçok sektörde iki mevki birlikte ilerliyor. Tehlikeyi menetmemiz gerekiyordu. 50 askerimiz martir oldu. Vatanları için canlarını feda ettiler. Yer, şayet uğruna ölen varsa vatandır. Azerbaycan coğrafi anlamda heybetli tıpkı bölge ve ruhlu tıpkısı devlet. 200’den aşkın adam Karabağ bölgesindeki mayınlardan çevre hayatını kaybetti nedeniyle kendimizi sakınmak zorunda kaldık. Türkiye’yi bile rastgele ahit yanımızda hissediyoruz, Azerbaycan Halkı kendini doksan dört milyon sayıyor. İki cömert mutluluk olarak hoppadak askeri açıdan değil bire bir zamanda ekonomik açıdan de birbirimizi güçlendirdiğimize inanıyorum ve ULUSKON’un hele ihracat, dış alım ve envestisman alanında sağladığı ve sağlayacağı iş birlikleri bizim amacıyla çokça kocaman” dedi.

‘ULUSKON’UN AZERBAYCAN ZİYARETİ İÇİN İLK ADIM ATILDI’

Komutan Atasoy burada yaptığı konuşmada, “Azerbaycan’ın acısını yüreğimizde hissediyoruz. Azerbaycan ile Türkiye kardeştir. Tanrı martir ailelerine ve Azerbaycan’a çıdam versin. Böyle şeylerin aynı daha olmamasını rica ediyorum. Azerbaycan devletinin yeri Türkiye için farklı. Herhangi Bir devir yanınızdayız, olmaya bile devam edeceğiz. Öte yandan Türkiye ile Azerbaycan beyninde ithalat, dış satım ve envestisman alanındaki iş birliğimizi şişirmek istiyoruz. Şu süreçte seçme bakımdan yanınızda doğmak istiyoruz. İşbirliğimizi ilerletmek için yönelmemiz müstelzim konuları belirleyelim isterim. ULUSKON yerine ithalat, dış satım ve yatırım anlamında acun çapında birçok işe imza attık. Alay Malay haddinden fazla pir işler yapacağımıza inanıyorum” diyerek konuştu.

Komutan Atasoy mail zamanda, Büyükelçiliğin düzenleyeceği benzeri program ile alay malay ULUSKON heyeti kendisine Azerbaycan’ı bakmak istediklerini belirtti. Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, ULUSKON heyetinin Azerbaycan ziyareti için tıpkısı program oluşturmaktan memnuniyet duyacağını ve Türkiye ile yapılan çalışmaları istikbal düzeye taşımaktan bahtiyarlık duyacağını rapor ederken, ziyaretten ekolojik ortam Umumi Başbuğ Atasoy’a ve heyete teşekkürlerini sundu.

Share: